Şifalı Bitkiler

Hodan Otu (Kaldirik) Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Hodan Otu (Kaldirik) Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

 

Doğada yer alan pek çok birbirinden faydalı yabani ot bulunmakta ve özellikleri ile birçok hastalıkların tedavisinde destek sağlamaktadır.

Hodan otu (kaldırık) hangi hastalıklara iyi gelir? Ülkemizde yer alan pek şok şifalı bitkiler arasında yerini alan kaldırık otu hem hastalıkların tedavisinde olan faydaları hem de lezzetli yemek çeşitleri ile insanların son zamanlarda ilgi odağı haline gelmektedir. Özellikle Marmara Bölgesinde çok fazla kullanılan hodan otunun faydaları saymakla bitmez.

Hodan Otu (Kaldırık) Nedir?

Ülkemizin çeşitli yörelerinde kaldırak, sığırdili, ıspıt ve hodan otu olarak bilinmektedir. Hodangiller familyasında yer alan bu şifalı otun turşusu yapıldığından turşu otu adını da kullanmaktadır. Bahar aylarında pazarlarda çok sık görülen mavi ve mor renkte olan bu ot Düzce ilimizde ormanlık kesimlerde organik olarak yetişmektedir. Boyu 60 cm kadar olan gövdeli, yeşil yapraklı olan hodan otu bulunduğu bölgeye göre çiçek renginde mavi, beyaz ya da pembe çiçekler açmaktadır.

Hodan Otu Nasıl temizlenir?

Hodan otu nasıl temizlenir? Pek çok faydaları bulunan ve çeşitli hastalıkların tedavisinde etkili olan hodan otunun temizlenmesi için ilk olarak otun kök kısımları ayrılır ve ayıklanan otlar yeteri kadar geniş bir kapta mikroplarından arındırılması adına 2 saat kadar sirkeli suda bekletilmelidir. saplar yıkanır ve 50 dakika kadar yumuşayana kadar haşlanır.

Hodan Otu Faydaları İle İyi Geldiği Hastalıklar

Hodan otu faydaları saymakla bitmemekte ve içeriğinde bulunan kalsiyum ve potasyum sayesinde pek çok hastalıklara iyi gelmektedir. İşte şifalı otun faydalar ve iyi geldiği hastalıklar;

  • Kemik sağlığı ve gelişiminde olumlu etkiler göstermektedir.
  • Tansiyonun normal seviyede olmasına destek sağlamaktadır.
  • Kalp ve damar sağlığını korumaktadır.
  • İdrar sökücü özelliği ile ödem oluşumunu engellemek konusunda etkilidir.
  • Boğaz ağrılarında etkili bir yere sahiptir.
  • Böbrek üstü bezlerinin uyanmasını sağlayarak cesaret hissinin çoğaltmaktadır.
  • İltihapların çok daha hızlı bir şekilde iyileşmesinde yardımcı olmaktadır.
  • Sinir sisteminin düzenli olarak çalışmasına yardımcı olur. Bu sayede sinir ve strese dayalı olarak uykusuzluk ile depresyon gibi sorunların çözülmesinde destek sağlamaktadır.
  • Tohumundan elde edilen yağ ile sivilce lekeleri, çatlak, selülit gibi cilt sorunlarının yok edilesinde faydaları vardır.

Hodan otu (kaldırık) hangi hastalıklara iyi gelir? Son derece etkili olan faydaları sayesinde insanların yaşamlarında oluşabilecek birçok hastalıkların tedavisinde destek amaçlı kullanımı mümkün olmaktadır.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu