Sağlık Haberleri

Diş Sağlığında Dikkat edilmesi Gerekenler

Diş Sağlığında Dikkat edilmesi Gerekenler

Ağız sağlığı vücut sağlığımız için büyük önem taşımaktadır. Özellikle sindirim sistemimizin sağlığı ağız ve diş bakımıyla yakından ilişkilidir. Besinler ağzımızda dişlerimiz sayesinde fiziksel sindirme uğrarlar,ağız sağlığı için dişlerin bakımı çok önemlidir.

Yaşamak için en temel ihtiyacımız olan beslenmeyi dişlerimiz sayesinde yaparız. Hayat boyu yaşamsal ihtiyacımıza en büyük desteği veren dişlerimizin bakımını yapmadığımızda çürümeler ve kırılmalar yaşanarak dişlerin işlevini görememesine sebep olabilir.

Dış bakımında ilk yapılması gereken işlem düzenli doktor kontrolüdür.  Çürüme bir anda oluşan bir durum değildir; bir çürüğün oluşması aylar sürebilir.Düzenli doktor kontrolü çürümeyi erken teşhis ve müdahale ile önleyebilir.

Neler Yapılmalıdır?

  • Düzenli ve sağlıklı beslenme ile dişlerimizin sağlıklı çıkmasını sağlayabiliriz. Bu dönemde kalsiyum gibi mineraller yeterince alınmalı.Sağlıklı dişler için süt, yoğurt,peynir gibi kalsiyum yönünden zengin olan yiyecekleri tüketmeliyiz. A, C, D vitaminleri vücutta eksik olmamalıdır. Bu vitaminlerin eksikliği dış etinin sağlığının bozulmasına yol açar.
  • Günde en az iki kez dişler fırçalanmalıdır. Ağız sağlığı ve estetik açıdan önem taşımaktadır dişlerin fırçalanması. Dış macununun kalitesi dış minesinin zarar görmemesi için önemlidir. Dişler fırçalanırken dilin de fırçalanması ağız sağlığı için doğru bir hareket olur. Dişlerin fırçalanma süresi iki dakikadan kısa olmamalıdır. Dişlerin temizliğinin tam yapılması için diş fırçalamasına ek olarak ağız gargarası ve fırçanın ulaşamadığı yerler için diş ipi kullanılmalıdır.
  • Ceviz,fındık gibi sert yemişler dişlerle kırılmamalıdır fakat; havuç elma gibi besinlerin ısırılarak yenmesi diş ve diş eti sağlığı açısından önem teşkil eder.
  • Öğün aralarında atıştırdıktan sonra ve özellikle tatlı tüketiminden sonra ağız en azından su ile çalkalanmalıdır.
  • Dişler kürdan dahil hiçbir şey ile karıştırılmamalıdır. Dişlerin ilk oluşum döneminde kullanılan emziğin diş yapısına verdiği zarar gibi ağza kalem ve toka gibi cisimlerin sokulması diş yapısını bozar.
  • Gazlı ve alkollü içecekler diş minesine zarar verir. Alkollü içecekler ağız içi kanserinin ilk sebeplerindendir. Sigara kullanımı diş sağlığına zarar vermesinin yanında dişleri sarartarak estetik açıdan da olumsuz sonuçlara neden olmaktadır.

Çürük bir dişin kalp rahatsızlıklarına yol açabilecek kadar önemli olduğunu düşünerek ağız ve diş bakımımıza sağlığımız için önem vermeliyiz. Bakımı doğru yapılan dişler sağlıklı olmamıza ve beraberinde estetik açıdan güzel bir görüntü oluşturarak kendimizi birçok yönden iyi hissetmemize neden olacaktır.

 

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu