Yaşam Tarzı

Demiseksüellik Nedir? Kimlere Denir? 

Demiseksüellik Nedir? Kimlere Denir? 

 

Demiseksüellik, birine karşı güçlü bir bağ hissetmeden ve duygusal bağ kurmadan, o kişiyle sevişmeyen insanları ifade eden bir kavramdır. Aseksüel ve seksüel insanların tam ortasını ifade ettiği söylenebilir.  Demiseksüeller gray A kavramıyla ifade edilir. Bu bireyler kimi zaman sorunsuz bir cinsel hayata sahip olur. Kimi zamanda tam tersi cinsel yaşamadan uzak olurlar. İçlerinde cinsel istek olmaz. Bir insanı güzel bulmaları için o kişiyle zaman geçirmeleri gerekir. En belirgin yönleri, karşılarındaki insana karşı duygusal bağ beslemeleri gerektiğidir. Demiseksüellik, rahatsız olunacak ya da zorunlu bir durum değildir. Kişinin kendi iradesiyle yaptığı bir seçimdir.

Demiseksüel Kimlere Denir? 

Demiseksüel insanlar öncelikle karşıdaki kişi ile arkadaşlık kurmak ister. Karşılarındaki insanla, defalarca buluşmuş olsalar bile fiziksel bir yakınlık kurmak istemezler. İçlerindeki bağın tam anlamıyla oluşması gerekir. Karşılarındaki insanı belirli bir süre gözlemlemek isterler. Cinsel yaşamları genelde ortalamanın altındadır. Aslında demiseksüel olan kişilerde, vücutlarını paylaşacakları kişiyi tanıma güdüsü vardır. Hissiyata dayalı bir cinsel eğilimleri vardır. Gerçekten samimi hisler beslemedikleri kişilere karşı cinsel istekleri yoktur ya da çok azdır.

Güven ve duygusal bağ oluştuktan sonra, kendilerini daha rahat hissederler. Bundan sonrası onlar için daha kolay olur. Eskiye nazaran daha istekli davranırlar. Demiseksüeller kimi zaman kısa sürede ilişki yaşamak isteyebilir. Bazen de uzun sürede ilişki yaşamak isteyebilir. Değişebilen bir durumdur. Daha çok karşılarındaki insana hissettikleri duygularla alakalıdır.

Demiseksüeller Hakkında Yanlış Bilinen Durumlar 

Demi seksüeller, seksten korkmazlar. Sadece yeterince hissiyat oluşmadığı sürece, cinsel istek duymazlar. Demiseksüelliğin dini bir durumla ilgisi yoktur. Sadece bir yönelim ya da tercihtir. Ayrıca demiseksüeller, cinsel yaşamdan tamamen uzak değildir. Cinsel dürtüleri vardır. Fakat çekim gücünü daha ön planda tutarlar. Öncelikli tercihleri, karşılarındaki insanın fiziki özellikleri değildir. Daha çok maneviyatı yani kişinin davranışlarını ön planda tutarlar. Demiseksüel birinin karşıdaki kişiyle cinsel bir durum yaşamaları için aşık olmalarına gerek yoktur. Arada hoşlantı, sevgi ya da flört boyutunda bir durum olması da yeterlidir. Önemli olan hissiyat ve çekim gücüdür.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu