Sağlık Haberleri

Kan Uyuşmazlığında Erken Tespit Önemli

Kan Uyuşmazlığında Erken Tespit Önemli

Gebelikte yaşanan en büyük sorunların başında gelen kan uyuşmazlığında erken tespit önemli olduğundan dikkat edilmesi gerekir.

Kan uyuşmazlığında erken tespit önemli olduğundan gebelik döneminde bu konuda çok daha dikkatli olunması gerekir. Böylece gebelikte ilerleyen zamanlarda istenmeyen kötü sonuçlar ortadan kalkacaktır. Bu süreçte kan uyuşmazlığı konusunda detaylı olarak araştırmalar yaparak bilgi sahibi olunması gerekir.

Gebelikte Kan Uyuşmazlığı Nedir?

Anne adaylarının en çok zorlandığı konuların başında gelen gebelikte kan uyuşmazlığı nedir sorusuna en doğru cevapları bulmak çok daha doğru olacaktır. Gebelikte annenin kanı Rh(-) babanın Rh(+) olduğunda anne baba arasında kan uyuşmazlığı bulunmaktadır. Bebek eğer Rh(+) bir kan grubu var ise anne adayının savunma mekanizması bebeğin kan hücrelerini yabancı bir madde şeklinde algılar ve onları parçalamaya yönelik bir mekanizma geliştirmektedir. İlk gebelikte anne bu yeni kan hücrelerini karşı savunma geliştirene kadar bebek doğmuş olacağından bebek kendini bu durumdan kurtarmaktadır.

Kan Uyuşmazlığında Bebeğin Gördüğü Zararlar

Anne ve babadan kan uyuşmazlığı olması halinde annenin savunma sistemi bebeğin farklı kan grubunu kendisine yabancı madde olarak algılamaktadır. Bu maddeyi yok etmek için annenin vücudunda bazı savunma hücreleri yani antikorlar oluşmaya başlamaktadır. Bu antikorlar göbek kordonu yolu ile bebeğe geçer ve buna bağlı olarak bebekte kalp yetmezliği ile sakatlık gibi ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Her geçen gün kansızlığı artan bebeğin vücudu su toplayabilir ve ödem meydana gelebilir. Sarılık, beyin hasarı ve ilerleyen zamanlarda bebek karnında kalp yetmezliğinden kaybetmek mümkün olabilir.

Doğum Öncesi Kan Uyuşmazlığı İçin Tedbirler

Doğum öncesi kan uyuşmazlığı için tedbirler alınmalıdır. İlk olarak anne adayı kesinlikle doğrum yapmadan önce kan grubunu bilmeli ve şayet anne kan grubu hakkında detaylı bilgiye sahip olunmaması durumunda kan grubunun tespit edilmesi için test yapılmalıdır. Kan uyuşmazlığında erken müdahale önemlidir. Herhangi bir sebepten dolayı anne ile karnındaki bebeğin kanlarının karışması durumunda önceden koruyucu iğne yapılmamışsa kan uyuşmazlığı sorunlu bir hale gelebilir. Kanların karışması durumunda acilen koruyucu iğne yapılmalıdır.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu