Yaşam Tarzı

Hazır Gıda Tüketiminin Sağlığa Zararları Nelerdir?

Hazır Gıda Tüketiminin Sağlığa Zararları Nelerdir?

 

Hazır gıda tüketiminin, obeziteden şeker hastalığına, kalp ve damar hastalıklarına kadar farklı rahatsızlıklara yol açtığı görülür. Gençlerde son yıllarda görülen diyabet hastalıklarındaki hızlı yükselişin nedenleri de işlenmiş, raf ömrü uzun gıdalardır. Bu şekilde kolay temin edilen ve hazırlanması da kısa süre içerisinde olan paketli gıdaların, kanser riskini arttırdığı da yapılan klinik çalışmalarla tespit edilmiştir. Koruyucu ve katkı maddesi içeren bu gıdaların tüketilmesi metabolizmada zararlı tesirlere yol açar. Toksit madde içeriği olan bu maddeler, kişinin bağışıklığını da olumsuz yönde etkiler. Soya kıyması denilen aslında soya ile ilgisi olmayan bazı merdiven altı ürünlerin de kullanımı, gıda güvenilirliği açısından önemli tehdittir.

Hareketsiz Yaşam

 

Hazır gıda tüketimi ile birlikte hareketsiz bir yaşam da pek çok hastalığı beraberinde getirir. Kişinin yediğinden fazlasını yakması, temel yaşam prensipleri haline gelmelidir. Yoğun çalıma temposu, geç saatlere kadar uykusuzluk, işten eve geç gelmeler, geleneksel yemek alışkanlıklarını bozmuştur. Tencere yemeklerinin yerini hızlı atıştırmalıklar almıştır. Yemek yapmak için harcanacak vaktin yerini başka uğraşlar almıştır. Online siparişler, eve ya da iş yerine getirilen yemekler, en hızlı atıştırmalıklar olarak, yemek tercihini değiştirir. Katkı maddeli soslar, boyalı içecekler, zihinde lezzet hissi yaratan tuzlar, doyma hissini de yavaşlatır. Sürekli yemek yeme hissi yaşatan bu gıdalar, karbonhidrat içermesi nedeniyle kolaylıkla şekere dönüşürler. Kısa bir süre sonra tekrar acıkma hissi yaratırlar. Şişkinlik yapan bu gıdalar, uyku hali de yaşatarak, günlük yaşam aktivitelerini yavaşlatır. İş ve eğitim hayatındaki kişilerin çalışma verimlerinin de zaman içerisinde düştüğü gözlenir.

Geleneksel Gıdalara Dönüş

Akşamları iş ve okul dönüşü tüm ailenin bir arada toplandığı sofralar, geleneksel yemekler, son derece sağlıklı beslenme ortamlarıdır. Geleneğimizde yer alan yazdan yapılan salça ve turşular ile sebze konserveleri, kış için de rahatlık sağlayan sağlıklı besinlerdir. Yoğun çalışan kişilerin elektronik ev aletlerinden destek alması önerilir. Düdüklü tencereler ile en kısa sürede ev yemeklerini yapmak söz konusudur. Tansiyon ve kalp hastalıklarını önlemek için az işlem görmüş yiyeceklerin tüketilmesi önerilir.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu