Sağlık Haberleri

Depresyona Sürükleyen 7 Hastalık

Depresyona Sürükleyen 7 Hastalık

 

Ruhsal kaynaklı ortaya çıkan depresyon, bazı hastalıklarla da tetiklenebilir. Peki, bizleri depresyona hangi hastalıklar sürüklüyor?

Depresyona sürükleyen 7 hastalık hakkında detayları sizlere sunuyoruz. Depresyonunuzun sebebi sağlık sorunları olabilir. Araştırmalara göre hastalık beyin kimyasının da yapısını bozabiliyor. Bu da depresyon içerisine girmenize neden olabiliyor. Depresif ruh hali nedeniyle karamsarlık, ümitsizlik ve çaresizlik duyguları ile karşılaşabilirsiniz. Günümüzde pek çok kişi depresyon sorunu ile karşı karşıya aklıyor.  Depresyona neden olan hastalıklar nelerdir?

  1. Kalp Krizi

Yapılan araştırmalara göre kalp krizi geçiren pek çok kişi depresyon etkileri görülmüştür.

  1. Kanser

Pankreas ve meme kanserlerinde depresyon problemi sıklıkla görülür.

  1. Parkinson

Beyinde ortaya çıkan dopamin dengesizliği ile kendisini gösteren Parkinson mutluluk hormonunun da yayılmasını önlüyor. Bu nedenle, Parkinson rahatsızlığı olanlarda depresyon ortaya çıkıyor.

  1. Felç

Felç sonrası depresyon görülme sıklığı oldukça yüksektir. Özellikle bu problem erkeklerde daha sık görülür. Bedenin önemli bölümlerini kullanamamak insanların duygusal olarakta incinmesine neden oluyor.

  1. Bunama

Demans (bunama) problemi depresyonun etkisini arttırır.

  1. Multiple Skleroz

Beyinde yer alan plakların yapısını bozan bu hatalık psikiyatrik rahatsızlıklara neden olabiliyor.

  1. Tiroid Problemi

Tiroid hormonlarının azlığında depresyon problemi ortaya çıkar.

Hastalıklara bağlı ortaya çıkan depresyonun mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Kronik hastalığı olan kişilerin mutlaka psikolojik tedavi almaları gerekiyor. İnsanların yaşadığı rahatsızlıkla ilgili hekimin bilgili olması önemlidir. Doğru bilgi sahibi olamayan doktor gerekli desteği hastasına veremiyor. Bu nedenle yaşadığınız sorunları detaylı olarak açıklamanız gerekir. Kronik hastalıklar nedeniyle psikolojik sorunlarla karşı karşıya kalan kişiler üniversite ve diğer büyük hastanelerde psikiyatrik konsültasyon birimlerine başvurabilir. Bu birimlerde uzman hekimler hastalar gerekli desteği verebilir. Depresyon çağımızın en çok görülen sorunlarından bir tanesidir. Kronik hastalıklarda depresyonun etkisi son derece büyüktür. Depresyon yaşanılan hastalıkların seyrini kötüleştiriyor. Bu durumda tedaviyi çok daha zor hale getiriyor. İnsanların yaşadıkları hastalığın tedavisine ek olarak psikiyatrik olarakta yardım alması gerekiyor. Kişide depresyon belirtileri bulunuyorsa mutlaka uzman hekimlere başvurulması tavsiye ediliyor.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu