Sağlık Haberleri

EYVAH! YİNE Mİ BAHAR GELDİ?

EYVAH! YİNE Mİ BAHAR GELDİ?

Türkiye’de saman nezlesi olarak bilinen alerjik rinit, burun solunum yollarında meydana gelen bir tür alerjik iltihaptır. Polen, toz, hayvan tüyü (yün, saç vb.) gibi nesneler, bunlara alerjisi olan kişiler tarafından solunduğu zaman burun akıntısı ve burun tıkanması, gözlerde sulanma ve kaşıntı, aksırma, öksürme ve boğaz ağrısı, boğazda, burunda veya üst damakta kaşıntı, sinüslerde baskı ve yüzde ağrı, gözaltlarının şişmesi ve mavimsi bir renk alması, koku ve tat duyularında azalma, çocuk hastalarda sık sık ellerini buruna sürtme ve kaşıma hareketi, yorgunluk, algılama güçlüğü, uyku bozukluğu ve bazen de bu belirtilere ek olarak hırıltılı solunum şeklinde ortaya çıkar. Bu alerji türü yıl boyunca etkili olabileceği gibi yılın bazı aylarında ya da belirli mevsimlerinde de görülebilir. Aynı zamanda ömür boyu sürebilecegi gibi ilerleyen yaşlarda şiddetini de azaltabilir.

Genellikle bahar aylarına ortaya çıkan bu rahatsızlığın kendiliğinden geçmesi pek mümkün değildir. Mutlaka bir uzman ya da doktor tarafından teşhis edilmeli ve onlar kontrolünde kullanılan ilaçlar ile tedavi edilmelidir. Alerjiye sebep olan etkenlerden uzak durmak da bir başka çözüm yoludur.

Halk dilindeki adıyla saman alerjisine sahip olan kişilerin, tozlu ve polenli ortamlardan uzak durması (uzak durması mümkün değil ise ağız-burun maskesi kullanması), bulundukları ortamlarda hijyen ve temizliğe dikkat etmesi, sigara vb. tütün ürünlerinden uzak durması, spor ve egzersiz yapması, evde bitki ve hayvan beslemekten uzak durması, tüylü ve yünlü ürünler yerine pamuklu ve sentetik ürünler tercih etmesi gerekmektedir.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu