Sağlık Haberleri

Sinir hücrelerindeki lipidler Parkinson hastalığını tetikleyebilir

Sinir hücrelerindeki lipidler Parkinson hastalığını tetikleyebilir

 

 

Araştırmacılar, Parkinson hastalığı olan kişilerin beyin hücrelerinde bulunan lipit adı verilen yağ moleküllerinin miktarlarında bir dengesizlik keşfettiler. Sinir hücrelerinde lipit birikmesi iltihaplanmaya neden olabilir.

Parkinson hastalığı, zamanla giderek kötüleşen bir hareket bozukluğudur.

Beynin substantia nigra bölgesinde dopamin üreten sinir hücrelerinin ölmesi hastalığa neden olur. Dopamin, motivasyon, ödül ve hareketin düzenlenmesi dahil olmak üzere birçok hayati rol oynayan bir nörotransmiterdir.

Bununla birlikte, dopamin üreten hücrelerin ölümüne yol açan olayların tam sırası belirsizliğini koruyor.

Araştırmacılar, dikkatlerinin çoğunu, Parkinson’u tetikleyen alfa-sinüklein adı verilen yanlış katlanmış bir protein formuna odakladılar. Çalışmalar, hastalığı olan kişilerin beyinlerinde yanlış katlanmış proteinin toksik kümeleri bulunduğunu ortaya koydu.

Bununla birlikte, alternatif bir teori, lipid düzensizliği ve inflamasyonun, kardiyovasküler hastalıkta arter duvarlarında yağlı plaklar ve inflamasyonun oynadığı role benzer şekilde daha önemli bir rol oynadığını öne sürmekte.

Bu sinir hücrelerindeki fazla miktarda lipid, mikroglia ve astrositler olarak adlandırılan komşu hücrelerdeki lipid seviyelerindeki değişikliklerle ilişkilidir.

Araştırmacılar, hastalığın bir hayvan modelinde lipid metabolizmasının parçalanmasını simüle ettiklerinde, oldukça benzer değişiklikler gördüler.

Bu sonuçlar, Parkinson hastalığının başlaması ve ilerlemesinin neden olduğu lipid iltihabı hipotezini destekliyor.

Bilim adamları 26 Parkinson hastasından alınan ölüm sonrası beyin dokusunu, hastalığı olmayan 23 yaş eşleştirilmiş kontrolle karşılaştırdı.

Substantia nigra’daki farklı beyin hücrelerindeki lipid seviyelerini belirlemek için floresan lipid bağlayıcı moleküller kullandılar.

Parkinson hastalarının beyin dokusunda, dopamin sinir hücrelerinin içinde, aynı örneklerde astrositlerdeki lipit eksikliğiyle eşleşen bir lipit birikimi vardı.

Astrositler, hem yapısal olarak hem de besinlerin ve bunların yan ürünlerinin değişimi yoluyla sinir hücrelerini destekleyen yıldız şeklindeki hücrelerdir.

Araştırmacılar makalelerinde, sinir hücrelerinin, toksik yan ürünlerin birikmesini önlemek için aşırı miktarların komşu astrositlere taşındığını ve enerji için lipidleri kullanma konusunda sınırlı bir kapasiteye sahip olduğunu belirtiyorlar.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu