Güzellik Sırları

20’li Yaşlarda Cilt Bakım Rutini

20’li Yaşlarda Cilt Bakım Rutini

 

Cilt sağlığı için, her bireyin yaşına uygun cilt bakımı yapması gerekir. Özellikle cilt bakımı ürünleri mutlaka yaşlara göre tercih edilmelidir. Böylece etkili bir cilt bakımı yapmış olursunuz. Belli bir yaşa kadar cilt üzerinde, cildi yormayacak ve sadece bakımını yapacak ürünler tercih edilmelidir. Belli bir yaştan sonra ise cildi tekrar yapılandıracak ve hücreleri aktifleştirecek bakım ürünleri tercih edilmelidir.

20’li yaşlarda ve daha sonraki yaşlarda cilt üzerinde olumlu etki bırakacak ürünler kullanılması gerekir. Yine cildin onarımına yardımcı olacak cilt bakımları yapılmalıdır. 20’li yaşlarda cilt bakım rutini,  20’li yaşlarda cilt bakımı nasıl yapılır? Gibi tüm merak edilen konuları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

20’li Yaşlarda Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalı?

Cilt 20 yaşına kadar kendini sürekli olarak geliştirir ve yeniler. Fakat 20’li yaşlarda büyüme durur ve artık ciltte bir takım sorunlar baş gösterir. Bu nedenle 20’li yaşlarda cilt bakım rutinlerine ekstra özen göstermenizde fayda vardır. Her gün yapılacak olan cilt bakımları ile cildiniz daha sağlıklı, parlak ve daha genç görünüme kavuşur. Özellikle bu yaşlarda cilt üzerinde kahverengi lekeler, sivilce lekeleri, akne ve cilt üzerinde minik kırışıklıklar oluşmaya başlar. Tüm bunların bilincinde olarak bir cilt bakımı yapılmalıdır. Hafif ama etkili doğal ürünlerin kullanılması da ekstra önem arz eder.

20’li yaşlarda genelde burun bölgesinde yağlanmalar ve siyah noktalar meydana gelir. Burada burun ve çene bölgesinin günlük olarak temizlenmesi ve gerekli nemlendiriciler ile desteklenmesi gerekir.

20’li Yaşlarda Cilt Temizliği Nasıl Olmalı?

20’li yalarda cilt bakımının en iyi şekilde yapılması için elbette ciddi anlamda cildin temiz tutulması gerekir. Aksi halde ciltteki gözenekler büyür ve istenmeyen görüntüler ortaya çıkabilir. Bu nedenle doğal ürünlerle cilt temizliği ve cildi besleyen maskelerin yapılması gerekir. Cilt temizleme işleminde peeling, cilt maskeleri ve doğal cilt toniklerinde faydalanmanız gerekir.

20’li Yaşlarda Günlük Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

20’li yaşlarda günlük cilt bakımı, için uygulanacak adımlar;

 • İlk olarak sabah kalktığınızda cildi canlandıracak ve kılcal damarlardaki kan akışını hızlandıracak şekilde cilt yıkanmalıdır.
 • Yüz yıkama işlemleri için zeytinyağı sabunlar en doğalı ve en doğrusu olacaktır.
 • Yıkanan ve temizlenen cilde uyun az yağlı nemlendiriciler uygulanmalıdır. Çünkü o yaşlarda cilt genelde yağlı olur.
 • Günlük makyaj için bu yaşlarda ağır fondötenler uygulamak yerine daha hafif ve ince fondötenler uygulanmalıdır.
 • Yine günlük makyaj için gözlere maskara ve hafif bir göz kalemi yeterli olacaktır.
 • Göz çevresi bu yaşlarda hala genç ve diri olduğu için göz kapatıcılarının kullanılması uygun değildir.
 • Dışarı çıkarken mutlaka güneş kremi sürülmelidir. Aksi halde ciltte güneş lekeleri baş gösterebilir.
 • Hafif ruj ve allık kullanmak günlük makyaj ve cilt bakımı için yeterli olur.
 • Elbette günlük dudak bakımlarının da ihmal edilmemesi ve rutin olarak dudak balsamı uygulanması gerekir.

20’li Yaşlarda Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Elbette her yaşın kendine uygun cilt bakımlarının yapılması şarttır. Özellikle ergenlikten çıkıp yetişkinliğe adım atılan 20’li yaşlarda, cilt bakımında dikkat edilmesi gereken hususlar ise;

20’li yaşlarda makyaj temizleme rutini; makyajın ağırlığı ne olursa olsun mutlaka iyi bir şekilde temizlenmesi şarttır. Gözenekleri tıkayan v gözeneklerin genişlemesine neden olan makyajın akşam saatlerinde ciltten iyice arındırılması gerekir. Bunun için makyaj çıkarma suları ve makyaj temizleme tonikleri kullanılabilir. Bunun yanında, doğal ürünlerle de makyajı temizlemek en doğrusu olacaktır. Örneğin, Hindistan cevizi yağı ile makyajınızı silebilirsiniz. Yine doğal gül suyu ile de makyajınızı temizleyebilirsiniz. Bu yöntemler cilde hem rahatsızlık vermez hem de cildin beslenmesini sağlar. Makyaj ciltten çıkarıldığında cilt yine sabun köpüğü ile yıkanıp nemlendirici kremlerle desteklenmelidir.

Tonik kullanımı; 20’li yaşlarda ağır temizleyiciler ve kimyasal içerikli ürünler kullanmak yerine hafif ve doğal toniklerin kullanılması tavsiye edilir. Bu bağlamada cilt daha parlak ve daha sağlıklı bir yapıya kavuşur. Gün içinde ister makyajlı isterseniz de makyajsız olun, akşam saatlerinde mutlaka yüz temizleme toniği kullanımı yapmalısınız.

20’li yaşlarda göz kremi; 20’li yaşların sonlarına doğru artık göz çevresinde hafifte olsa kaza ayakları, göz altı halkaları ve göz çevresi morlukları meydana gelir. Bu nedenle göz çevresi bakımının en iyi şekilde yapılması tavsiye edilir. Göz çevresi bakımı için iyi bir uykuya ve göz kremlerinin kullanımına da ihtiyaç vardır.

20’li yaşlarda peeling; t bölgesi dediğimiz bölge genç yaştaki kimselerde hızla yağlanır. Eğer gerekli temizlik ve bakım yapılmazsa bu bölgede geniş gözeneklerin oluşması kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle peeling uygulaması ile t bölgesi bakımlarınızı günlük olarak ya da iki güne bir olarak yapmalısınız.

Doğal peeling için malzemeler;

Bu peelingi günlük olarak kullanabilirsiniz. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde de cilt kendini yenileyerek daha sağlıklı bir görünüme kavuşması mümkün olacaktır.

 • 1 tatlı kaşığı toz şeker,
 • 5 -6 damla limon,
 • 1 çay kaşığı tuz,
 • 1 çay kaşığı karbonat,
 • Kıvam verecek kadar limon yağı veya portakal yağı,

Uygulanışı;

Tüm malzemeler kıvam alıncaya kadar karıştırılır. Yağlı olan bölgeye, isterseniz yüzünüzün tümüne uygulayabilirsiniz. Hafif hafif masaj yaparak peelign işlemlerinizi yapıp cildinizi ferahlatarak temizleyebilirsiniz.

20’li Yaşlarda El Kremi Seçimi

Elbette yüz bakımı kadar bu dönemde ellerin de bakıma ihtiyacı vardır. Bu nedenle el kremi seçerken cilt yapınıza göre krem seçimi yapmalısınız. Örneğin zeytinyağlı el kremi ya da ipek özlü el kremi seçimi yapılabilir.

20’li yaşlarda cilt bakımında cildi yormayacak, cilde ağır gelmeyecek ve içerik bakımından zengin kozmetik ürünlerinin kullanılması tavsiye edilir.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu