Sağlık Haberleri

Güneş Lekelerinden Korunma Teknikleri Nelerdir?

Güneş Lekelerinden Korunma Teknikleri Nelerdir?

 

Güneşin en çok zarar veren UV ışınlarının insan sağlığında zararlı etkileri bilinmektedir. Daha çok yaz aylarında güneşin dik ışınlarının yansıması ile cilt lekeleri ve ciltte oluşturduğu sorunlarla mücadele etmek zor olur. Güneş lekeleri cildinizi yaşlı ve bakımsız gösterebilir. Bu nedenle cildinizin güneşe çıkmadan korunması oldukça önemlidir.

Genelde kadınların cildi hassas olduğundan en çok cilt sorunları kadınlarda görülmektedir. Çillenme lekelenme ve cilt renk değişimi beyaz tenlileri daha fazla etkiler. Güneşe çıkmadan önce gerekli tedbirleri alarak cildinizi güneşin zararlarına karşı korumanız önerilir.

Güneş Lekelerine Karşı Nasıl Önlemler Alınmalı?

Güneş bakım kremleri ve koruyucu yağlar güneşe çıkmadan önce mutlaka uygulanmalıdır. Lekelenmelerin önüne geçmek için yüksek faktörde koruyucu içeren ürünleri kullanmak cildiniz için yararlı olabilir. Işıltısını kaybeden bir cilt sizi olduğunuzdan daha yaşlı gösterebilir. Güneşten korunmak için alacağınız önlemlerden biri güneşin en yoğun olduğu saatler 11 ila 16 saatleri içinde güneşe çıkmamanız tavsiye edilir. Mecburi durumlarda güneş kreminizi yanınızdan eksik etmemeniz gerekir.

Güneşten Korunmak İçin Şapka Kullanın

Güneşten yüzünüzü ve başınıza güneş geçmemesi için korumak için şapka kullanmanız tavsiye edilir. Yoğun olan saatlerde bu önlemi alarak güneşin direk cildinize yansımasını önlemiş olursunuz. Gölgeli alanlarda durarak güneşin zararlarından korunabilir direk cildinize güneşin temas etmesini önleyebilirsiniz.

Cilt Lekelerinden Nasıl Korunmalısınız?

Cilt lekeleri en fazla yaz aylarında yoğunlaşmaktadır. Lekelere karşı önlem almak için güneş kreminizi mutlaka kullanmalı cildinizi nemlendirip kurumasını önlemelisiniz. Ayrıca güneş gözlükleri kullanarak güneşe karşı göz sağlığınızı da koruyabilirsiniz. Güneşten cildinizi korumada ve nemlendirmede güneş kremini 20 dakika aralıklı olarak kullanmanız gerekir.

Uzun süre güneşe maruz kalan cildinizde lekelenmeler ve cilt tonunda değişimler görülebilir. Güneşe karşı en etkili güneş kremi 50 faktörlü koruma sağlayan güneş kremleridir. UVA/IR/UVB ışınlarından korunmak için su bazlı güneş kremlerini kullanarak cildinizi koruyabilirsiniz.

Güneş Kremini Nasıl Kullanmalıyız?

Güneşe çıkmadan önce sürdüğünüz güneş kremini gün boyu içinde 2 ila 4 saat içinde yenilemeniz gerekir. Denize girip çıktıktan sonra krem cildinizden arınacağı için tekrar sürmenizde yarar vardır.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu