Sağlık Haberleri

Herşeyin Başı Sağlık

Herşeyin Başı Sağlık

 

Günlük hayatımızı etkileyen en büyük faktörlerden biri de sağlıktır. Sosyal ve kişisel hayatımızı etkiler. Hasta olduğumuz zaman tahammülsüzleşiriz, huysuzlaşırız. Kişiler arası iletişimimiz kötüleşir. Her şey gözümüzde bir an da olumsuzlaşır. Her şeye kızarız olayları algılayamayız gözümüzde büyür gider.

Eğer tam tersine sağlıklı bir bireysek her şey daha güzeldir bizim için. Huzuru buluruz. Olaylara olumlu yönden bakarız, severiz seviliriz. Kuşlar bir başka öter. Artık sokakta oyun oynayan çocukların sesleri bizi rahatsız etmez, bizi sevince boğar. Gökyüzünü, güneşi, doğayı,  evreni daha bir severiz. Hayat çekilmez değil, olaylar ise çözülmez değildir. Hayata karşı umutluyuzdur.

Peki, hiç düşündünüz mü hayatımızda bu kadar yer kaplayan ve hayatımıza yön veren sağlığın ne olduğunu?

Sağlıklı Olmak Ne Demektir?

Sağlığın tanımı belki de herkese göre farklıdır. Daha doğrusu herkes sağlığını farklı şekillerde koruyabilir. Dünya Sağlık Örgütüne göre sağlık bireyin bedenen, ruhen ve fiziksel olarak kendini iyi hissetmesine denir.

Bedensel, fiziksel ve ruhen sağlıklı olma halini ayrı bir bölünmüş gibi düşünülmemeli. Bu üç madde arsında görünmez bir ip vardır. O iple üçü de birbirine bağlanmıştır. Biri ne tarafa giderse diğerlerinde o tarafa gider, gitmek zorundadır. Ruhen sağlıksız bir bireysek vücudumuz da bundan olumsuz etkilenir. Hani derler ya gülmek kalbin ömrünü uzatır, diye. İşte anlatılmak istenen tam olarak budur. Sen mutluysan bedenin de mutludur.

Sağlıklı Olmanın İnsan Üzerindeki Etkileri

Ruhen iyilik halindeysen olaylara olumlu yönden bakabilirsin sorum haline getirmek yerine çözüm yolları üretirsin. Ne olursa olsun mutluluğun yolunu bulursun. Vücuduna sinir stres değil güzel duygular yüklensin. Vücudunda sana meyvesini verir ve hasta olmaktan kurtulursun. Tabii bazen de vücudumuz psikolojimizi etkiler. Bedensel rahatsızlıklar bizi farklı biri yapabilir.

Kendimize ve topluma karşı duyarsız olabiliriz. Ama sorunumuz ne olursa olsun onu gidermenin yolunu aramalıyız ve sağlığımızı geçte olsa günde olsa bulmalıyız. Çünkü insan sağlığı kimi zaman sadece bireyi etkilemekten geçip çevresini ve çevresinden de toplumu, toplumdan nesilleri etkilemeye başlayabilir. Bunun tedavisi işe bir kişiyi tedavi etmekten daha zor ve uzundur. Yani eğer sen tam manada sağlıklı bir bireysen çevrende sağlıklıdır toplumda huzurlu bir ortam vardır. Sağlam bir nesil vardır.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu