Sağlık Haberleri

Baharda Göz Sağlığınız İçin Yapmanız Gerekenler

Baharda Göz Sağlığınız İçin Yapmanız Gerekenler

 

Bahar kapımızda! Her ne kadar ruhumuz bu duruma ısınsa da polen tozlarından dolayı göz sağlığımızı ciddi bir şekilde düşünmek zorundayız. Sonbahar artık sona erdi diyebiliriz. Havadaki nem oranı ve ısı değişimi sayesinde çevreye uçuşmaya başlayan polen tozları maalesef ki göz sağlığımızı tehdit ediyor. Polen tozları gözlerde kızarıklık, göz sulanması, yanma ve kaşıntı gibi belirtiler gösterir. Erkeklerde ve çocuklarda daha tehditkâr olan bu polen kaynaklı göz alerjisinin geç tedavi edilmesi, kalıcı göz bozuklukları ve göz problemleri ortaya çıkarabilir. Vücudun yenilenmesini ve canlanmasını sağlayan ilkbahar mevsimi aynı zamanda birçok alerjik hastalığın da görülmesinde rol oynuyor. Polen, kirli tozlar ve sık sık değişen havalar yüzünden gözlerde alerjik konjonktivite hastalığının oluşmasına zemin hazır hale geliyor. Özellikle çocuklarda ve erkeklerde sık karşılaşılan bu hastalık kalıcı göz bozuklukları oluşturabiliyor. Bu nedenle güneşe karşı hassasiyeti olan, sıklıkla yanan ve yaşaran gözler ve batma hissi alan kişiler hemen bir göz doktoruna görülmeli. Ayrıca hastalığın kaşıntıya benzeyen alerjik rinit bulguları da olabilir.

Görme Bozukluğu Ortaya Çıkabilir

Bu belirtileri fark ettiğinizde hızlı bir şekilde hekime başvurmalısınız. Rahatsızlığın kendiliğinden geçeceğini düşünmeniz, bu basit gibi görülen göz yanmalarının kalıcı görme bozuklukları oluşturmasına sebebiyet vermesini sağlayacaktır. Yanma dışında göz kuruluğu ve göz kapağındaki kısmi sorunlara da zemin oluşacaktır.

Uyurken Pencerenizi Kapatın

Bahar ve yaz ayları yaklaştığı için alerjiyi artıran etkenlerden birisi olan ultraviyole ışınlar da artmış durumda. Çok fazla miktarda UV ışınlara maruz kalındığında (özellikle de güneşin dik geldiği zamanlardaki ultraviyole ışınları gözümüze daha fazla zarar verir) göz hastalıklarına yakalanma olasılığınız yükselir. Şimdiki geçiş dönemlerinde ise mutlaka UV filtreli güneş gözlüğü kullanmalısınız. Ayrıca gözlerinizi bol miktarda ve soğuk suyla yıkanmalısınız. Yatarken de pencereleri kapatıp yatmanız gözlerinizi daha iyi bir şekilde dinlendirecektir.

Klimadan Uzaklaşın

Alerjik hastalığa sahip olan kişiler mutlaka klimalı ortamlardan uzak durmak zorundadır. Klima kullanımından dolayı oluşan aşırı nem nedeniyle klima içinde küf ve ev tozu birikir.  Bu alerjen maddeler klima açıldığı zaman oda içine dağılır. Bu da alerjinin artmasına neden olur. Eğer illa ki klima kullanılması gerekiyorsa klimanın bakımı ve temizliği düzenli olarak yapılmalıdır. Uzun süre temizlenmeyen klimalar, göz sağlığı için büyük tehdit oluşturur.

Suni Gözyaşı Kullanın 

Suni gözyaşı damlaları gözlerde bulunan alerji nedeniyle oluşan kaşıntı ve yanma hissini geçirir. Ormanlık alan, bol çiçek ve kır polenlerinin çok olduğu yerlere gidecekseniz mutlaka göz damlası alın. Gitmeden önce kullanılan göz damlası, daha iyi bir koruma sağlayacaktır. Gerekli görürseniz (yanma, kaşıntı ve batma hissi oluşursa) tekrar göz damlası kullanabilirsiniz. Bu damlalar gözünüze herhangi bir hasar vermezler.

Havuzda Yüzerken Gözlerinizi Açmayın

Dikkat edin, havuzdan çıkan insanların çoğunun gözlerinde kızarıklık oluşur. Deniz suyu da bazen gözlerde kızarıklık yapabilir fakat deniz suyundaki tuz göz sağlığınızı etkilemez. Havuzda ise klor kullanıldığı için gözlerini mikrop kapabilir. Ayrıca fazla klor varsa genziniz ve burnunuz da yanar. Çok tuzlu denizlerde yüzmek ve çok klorlu havuzlara girmek çok tehlikelidir. Tuzun ve klorun gözünüze temas etmesinden kaçınmalısınız.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu