Pratik Bilgiler

Kedilerin Beslenmesi

Kedilerin Beslenmesi

Hayvanlar aleminde bulunan kediler ev yaşantısı içerisinde kendi besinlerini kendileri seçemedikleri için doğru besini vermek tamamen sahibinin görevleri içerisindedir.  Doğru besini seçmenin önemi oldukça büyüktür. Yanlış bir besin seçiminde kedilerin yaşam şartı olumsuz etkilenebilmektedir. Kediler beslenme şekilleri bakımından köpeklere göre daha etçildirler ve bu da kendilerinin daha protein destekli beslenmesi gerektiğini göstermektedir.

Enerji Gereksinimleri

Tüm canlılar gibi kedilerinde enerji gereksinimleri yaşa, ağırlığa gebeliğe, süt verme durumuna, cinsiyete ve aktiviteye göre değişiklik gösterebilmektedir. Kediler enerji gereksinimlerini tamamladıktan sonra yeme işlemine son verirler. Enerji gereksinimlerinin yeterli ölçüde karşılanıp karşılanmadığını anlamak için kedinin kilosunu tartıp, kilo oranına göre mamasını artırıp azaltmak gerekir. Kediler sevdikleri yiyecekleri fazla tükettikleri durumda vücutlarında olduğundan fazla yağlanmalar meydana gelmekte ve buda kedinin sağlığına olumsuz etki etmektedir. Vücuduna dokunulduğu zaman kaburgaları hissedilmiyorsa yağlanmalar söz konusudur.

Yağ Gereksinimi

Kediler yiyecekleri içerisinde bulunan yağı kendi vücutları için iyi değerlendirirler. Günlük tüketilen mamasının içerisinde bir miktar yağın yer alması esansiyel yağ bakımını karşılamak bakımından önemlidir. Kedilerin yağ ve protein gereksinimi diğer hayvanlara göre daha fazladır.

Karbonhidrat Gereksinimi

En yaygın karbonhidrat nişasta, tahıl ve yumurtada bulunmaktadır.  Çiğ nişasta kediler tarafından sindirilemez. Pişirilerek verildiği zaman nişasta sindirim oranı yükselir ve yapısındaki toksit maddeler yok olur ve kedilerin sindirmesi daha kolay olur.

Su Gereksinimi

Kedilerde su gereksinimi yiyeceklerinin dışında 50-100 ml/kg dır. Kediler gerek olduğu durumlarda idrarlarını yoğunlaştırarak vücutlarında su tasarrufu yapabilirler. Fakat bu durumu süregelerek yaparlarsa idrar yollarında taş oluşumuna neden olmaktadır.

Kedilerde Mama Çeşitleri

Kedilerin üç farklı mama türü vardır. Bunlar;

  • Kuru Mama
  • Yarı Kuru mama
  • Yaş Mama

Her birinin besin değeri, içerisinde bulunan su oranı farklılık göstermektedir. Mama seçerken kedinin kendisi seçimini yapmalıdır. Bunun nedeni ise yiyeceği mamayı zevkle ve keyif alarak tüketmelidir. Ancak sahibi içinde fiyat aralığı bir o kadar önemlidir. Mama seçiminde içerisinde bulunan besin değerleri dikkatli olarak incelenmeli ve ona göre alınmalıdır. Kedilerin beslenmesi için mamayı aynı saatlerde verilmeye özen gösterilmelidir. Bu uygulamanın amacı ise besin maddelerinin sindirilmesi bakımından önemlidir. Besin ihtiyaçlarını karşılamada bulunduğu ortamı değiştirmek bile iştahlarının kapanmasına neden olabilmektedir. Kediler buzdolabından yeni çıkmış yiyeceklerin yerine dışarda bekleyen, ılık olan yiyecekleri daha çok tercih ederler.

Sonuç olarak ise kedilerin sağlıklı ve uzun süre yaşamaları tamamen insanın elindedir. Bu yüzden hayvan sahiplerinin bilinçli olması gerekmektedir. Kendimizin yemediği bozulmuş,kokmuş, tarihi geçmiş yiyecekleri onlara da vermemeliyiz. Beslediğiniz kedilerde 2 gün üstüste iştah kaybı varsa Veteriner Hekim’e başvurulmalı ve gerekli sağlık kontrollerini yaptırmalıyız. Bizler nasıl kendimize dikkat ediyorsak, evcil hayvanımızın sağlığı için de güzel beslemeli ve sağlık kontrollerini ihmal etmemeliyiz.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu