Sağlık Haberleri

Hipertansiyon Hastaları

Hipertansiyon Hastaları

 

Vücutta özellikle de böbrek, göz, beyin ve kalp damarlarında çeşitli tıkanıklıklar ve çeşitli kanamalara sebep olacak kadar ölümcül etkiler getiren yüksek tansiyon rahatsızlığına yakalanan hastaların yaşam biçimlerine mutlaka dikkat etmeleri önemli bir şeydir. Yüksek tansiyon şeklinde de bilinmekte olan hipertansiyon hastalığına yakalanan bireylerin nasıl yaşamaları ve nelere aşırı dikkat etmelerinin gerektiği konusunda bilinçli olmaları gerekiyor.  Yüksek tansiyon yine genç yaş aralıklarında da meydana gelebilen fakat daha ileri yaşlarda görülen ve kan basıncının normalin daha üstünde olduğu bir çeşit hastalık olarak tanımlanmaktadır.

Çeşitli Organlara Zarar Verebilir

İnsan vücudunda böbrek, beyin, göz ve kalp damarlarında oluşan çeşitli tıkanıklıklara yine kanamalara sebep olarak ölümcül etkiler de oluşturan yüksek tansiyon hastalığını yine bizlere kardiyoloji uzmanları anlatıyorlar.  Fazla kloşu bulunan bireyler nasıl zayıflama diyeti yapacaklarını ve özellikle de sağlıklı beslenme konusunda bu alışkanlıklarını kendi yaşamlarında uygulamakta eğer aşırı zorlanıyorsalar, aynı şekilde yine tuzu kesmeleri gerekiyor. Bunun temelinde yine günlük hayatlarında tuzun çok çeşitli kaynaklardan vücudumuza tekrar girmesi sağlanmaktadır.

Tuzsuz Ekmek Tüketilmeli

Yüksek tansiyon hastalarının mutlaka tuzsuz ekmek yemeleri gerekiyor. Eğer tuzsuz ekmek bulamıyorsalar evlerinde ekmek yapma cihazlarında kendilerinin tuzsuz ekmek yapmaları gerekir. Yine yemek yaparken salça ve tuz kullanmamaları gerekiyor. Salçada yüksek seviyelerde tuz bulunuyor. Salça yerine domates kullanılması çok daha iyi olacaktır. Evde yemeği tuzlu yemeyi tercih eden diğer aile bireyleri de ayrı yemelidirler.

Turşudan uzak durulması da önemlidir. Tansiyon hastalarının turşu yemesi zehir etkisi oluşturmaktadır. Yine yöresel peynirler tüketilmemeli ve tuz içerikleri oldukça sağlığa zararlıdır bunların. Yine zeytinin de tuzsuz olanını tercih etmeniz oldukça yerinde bir karar olacaktır. Tuzsuz olan zeytin yemeye mutlaka dikkat etmelisiniz. Lor peyniri gibi yine tuzsuz olan peynirleri seçmeniz önemlidir. Eğer peynirde az tuz var ise aynı şekilde zeytin de tuzlu ise biraz suda bekletebilirsiniz.  Yine yüksek tansiyon sebebi ile birçok kişide enselerde ağrı, kaslarda sertlik oluşabilir. Yüksek tansiyon baş ağrısı yapabiliyor fakat kesinlikle yaptığı da söylenemez.  Bu sebeple tansiyonu 200 mmHg’ye kadar çıkabilen hastaların şikayetleri gözükmeyebilir fakat yüksek oranda tansiyon vücudun tüm damarlarına da zarar verebilmektedir. Yüksek olan tansiyon sebebi ile organlarda oluşan küçük kılca damarlarda çeşitli kanamalar gözükebilmektedir. Yine göz üstünde, beyinde, ve yine kalp damarlarında zararlar oluşabilmektedir. Yaş daha da ilerledikçe yüksek tansiyon hastalığına yakalanma ihtimali oldukça yükselmektedir.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu