Sağlık Haberleri

Vücutta Oluşabilecek Yanıklarda Acil Müdahale

Vücutta Oluşabilecek Yanıklarda Acil Müdahale

Vücutta Oluşabilecek Yanıklarda Acil Müdahalede Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Yanıklarda acil müdahale yöntemi, yanığın türüne göre değişiklik gösterir. Yanıklar; uzun süre güneşte kalınması, sıcak bir sıvı veya katı madde ile temas edilmesi ile olabilir. Ayrıca kişinin elektrik akımına kapılması, radyasyon kaynaklı ve kimyasal maddeler ile temas halinde oluşabilirler. Tedavi şeklini ise yanığın oluşum sebebi belirler.

Yanık Çeşitleri Nelerdir?

Yanıklar; fiziksel yanıklar ve kimyasal yanıklar olmak üzere iki şekilde oluşur.  Fiziksel yanıklar;

  • Yüksek ısıdan kaynaklanan yanıklar,
  • Elektrik akımı nedeni ile oluşan yanıklar,
  • Radyasyon yani ışın sebebi ile meydana gelen yanıklar,
  • Donma sonrası oluşan yanıklar, olmak üzere dört farklı şekilde gerçekleşebilir.
  • Kimyasal yanıklar ise; asidik maddelerle temas edilmesi halinde meydana gelir.

Isı ile oluşan yanıklarda öncelikle hastanın giysileri yavaş bir şekilde çıkarılır. 15-20 dakika yanan bölgeye tazyiksiz su tutulur. Ancak yanık geri büyük ise su tutulması önerilmez. Yanığın üzeri temiz bir bezle örtülür. Yanan bölgede bül oluşumu varsa patlatılmaya çalışılmamalıdır. Ve tıbbi destek istenmelidir.

Kimyasal yanıklar da ısı yanıklarında olduğu gibi yanık yere su tutulmalıdır. Kimyasal maddenin hastanın cildiyle teması kesilmelidir. Yaralı bölgenin temiz kalmasına özen gösterilmelidir.

Elektrik yanıklarında; soğukkanlı olmak oldukça önemlidir. Önce elektrik akımı tahta veya ip gibi malzemeler kullanılarak kesilmelidir. Elektrik yanıklarında su ile müdahale kesinlikle yanlıştır. Hasta hareket ettirilmeden yaralı bölge temiz bir bez yardımıyla örtülmelidir. Ve tıbbi destek istenmelidir.

Yanıklar Nasıl Derecelendirilir?

Yanığın derinliği, yanan bölge, enfeksiyon oluşum riski, hastanın yaşı ve solunum yollarında gözle görülen hasar yanığın ciddiyetini gösterir. Üç farklı yanık derecesi vardır. Bunlar;

1.Derece Yanıklar; ödem oluşur, deride kızarıklık meydana gelir. Ağrı vardır. Hasta 2 gün içerisinde iyileşir.

  1. Derece Yanıklar; Deride bül ( su ile dolu kabarcıklar) oluşur. Ağrı vardır. İyileşme süreci 1.derece yanıklara göre daha uzundur.
  2. Derece Yanıklar; derinin tabakaları, sinirler, kaslar ve hatta damarlar dahi etkilenmiştir. Sinirlerde meydana gelen tahribat nedeniyle ağrı görülmez. Hastanın yanık yaraları iyileşse de deride kalıcı hasarlar bırakır.
Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu