Şifalı Bitkiler

Ihlamur Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır?

Ihlamur Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır?

 

Özellikle kış aylarının vazgeçilmez içeceği olan ıhlamurun insan vücuduna sayısız yararı vardır. Ihlamur sadece içilerek tüketilmez, farklı kullanım şekilleri de mevcuttur. Türkiye’de de yetiştiriciliği yapılan ıhlamur bazı bölgelerde kendiliğinden de yetişebilmektedir. Ihlamuru genellikle insanlar çay olarak tüketse de bitki olarak başlı başına faydalıdır. Yaprağı ve çiçeği içecek olarak tüketilir, gövdesi odun hammaddesidir. Genellikle havalar ısınmaya başladığında çiçek açtığından, insanlar tarafından kış aylarında kullanılmak üzere kurutularak kullanılırlar.

Ihlamurun Faydaları

Ihlamur sayısız faydası olan bir bitkidir. Binlerce yıl önce insanlar tarafından faydası keşfedilmiş ve tüketim hacmi azalmamıştır. Yumuşak içimli ve oldukça lezzetli olması bitki çayları arasında en popüler konumda olmasını da etkilemiştir.

Ihlamurun en bilinen birkaç faydası şunlardır.

1-Bağışıklık güçlendirir: ıhlamur doğal bir şifa kaynağıdır ve kış aylarında grip, nezle gibi hastalıklardan kolaylıkla kurtulmayı sağlar. Vücuda giren mikropları öldürme ve mikroplarla savaşacak akyuvarların oluşumunu destekleme özellikleri mevcuttur.

2-Öksürüğü keser: Ihlamur boğaz enfeksiyonlarında oldukça etkilidir. Öksürük ve balgam oluşmasına neden olan virüslerle savaşır. Çay olarak demlenip bal ve limon ile tatlandırılarak etkisi arttırılabilir.

3-İdrar söktürücü: Vücutta idrar birikmesi karaciğerin zamanla deformasyona uğramasına neden olur. Ihlamur idrar söktürücü özelliğiyle bu durumun önüne geçer ve karaciğer, safra gibi organların korunmasını sağlar.

4-Sindirim sistemini düzenleyici: Ihlamurun faydalarından biri de mide ve bağırsak üzerindeki olumlu etkisidir. Mide pH düzenleyerek besinlerin daha iyi sindirilmesini sağlar. Ayrıca bağırsakları temizleyerek tüketilen besinlerin daha iyi emilmesi için zemin hazırlar.

5-Sinir yatıştırıcı: Ihlamurun günlük hayatta sıklıkla kullanılabilmesinin en güzel özelliklerinden biri de sinir yatıştırıcı olmasıdır. Günlük hayatta yaşanılan gerginliğin insan üzerindeki etkisini azaltarak kişiyi rahatlatır ve verimli bir uyku uyumasını sağlar.

Ihlamur Nerden Alınır?

Ihlamur satış hacmi oldukça geniş bir bitki olduğundan artık market ve pazarlarda dahi temin edilebilmektedir. Fakat bu tarz bitkilerin alınabileceği en doğru yer aktarlardır. Güvenilir bir aktardan ıhlamur temin edilebilir. Alınan ıhlamurun yaprak ve çiçeklerinin çürük ya da küflü olmamasına dikkat edilmelidir.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu