Şifalı Bitkiler

Paraguay Mate Çayının Faydaları ve Zararları

Paraguay Mate Çayının Faydaları ve Zararları

 

Mate çayı Güney Amerika’da yetiştirilen ve bölge halkının çok fazla kullandığı bir çay türüdür. Mate aslında İspanyolca bir kelimedir. Dostum ya da arkadaşım anlamına gelmektedir. Mate aynı zamanda Chimarrao adı verilen bitkiye de denilmektedir. Bu çay yüksek kafein barındırmaktadır.

Bu yüzden bu çay Güney Amerika yanı sıra Güney Afrika ülkelerinde de görülebilmektedir. Bu çayın dünyada en fazla ithalatçısı konumunda Lübnan ülkesi yer almaktadır. Bu bitki 16.yy. İspanyollar tarafından keşfedildi ve 17.yy. evcilleştirildi. İçerdiği kafein yanı sıra A, C,E, B1, B2, B3 ve B5 vitaminleri ile manganez, kalsiyum, selenyum, demir, potasyum, magnezyum, protein ve fosfor bulunmaktadır.

Kısaca içerisinde yer aldığı 15 farklı aminoasit sayesinde tek bardak dahi çok vücudu temizleyebilmektedir. Bu bitkinin doğrudan sıcak suyla temas edip kullanılması sakıncalı görülmektedir.

Tropik iklimlerde ya da yarı tropik iklimde yetişen bu çaya Avrupa’da ‘’yeşil altın’’da denilmektedir. Paraguay yağmur ormanlarında yetişen bu çay, ‘’Paraguay çayı’’ diye de bilinmektedir. Peki, bu çay nasıl yapılır ?

Mate Çayının Yapılışı

1 tutam Mate çayı, 1 fincan kaymış suya eklenir,  birkaç dakika demlenir ve süzülerek içilir. Fakat bu çayın aç karnına mideyi hassaslaştıracağı için kahvaltıdan önce tüketilmesi pek tavsiye edilmez.

Paraguay Mate Çayının Faydaları

  • Depresyonu önleyip, sinirlerin yatışmasını sağlar.
  • Kilo problemi yaşayanlar için zayıflatıcı etkisi vardır.
  • Sinüsleri açar.
  • Kalbin daha iyi çalışmasını sağlar.
  • Sindirim sistemine yardımcı olurken, bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.
  • Şişiklerin giderilmesinde ve ödem atılmasında etkili olduğu söylenilmektedir.
  • Vücuda enerji ve dinamiklik katar.
  • Konsantrasyon gücünü arttırarak ileriki dönemlerde unutkanlık ve Alzheimer gibi hastalıkların önüne geçilmesinde yardımcı olur.
  • Antioksidan bakımından zengin olan bu çay, gırtlak ve mesanede yaşanmasını muhtemel olan kanserin oluşumuna engel olur.
  • Alerjisi olanlar için hafifletici bir etkisi vardır.

Peki, bunların yanı sıra bu çayın zararları var mıdır?

  Paraguay Mate Çayının Zararları

Aşırı tüketim sonucunda bu çay da diğer çaylar gibi yan etkiler yapabilir. Kalp ve tansiyon hastaları bu çayı doktoruna danışarak içmesi tavsiye olunur. Yine hamile ve emziren anneler için bu çay pek önerilmez.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu