Sağlık Haberleri

İleri Derece Tırnak Batması

İnsan vücudunda önemli bir bölüm olan tırnaklar çeşitli sebeplerden dolayı batık olayı yaşayabilir. İleri derece tırnak batması ise artık tırnak olmaktan çıkarak acil bir şekilde tedavi edilmesi gereklidir. Ayak ve el parmaklarında ortaya çıkan tırnak batması genel olarak başparmaklar da görülen bir rahatsızlıktır. Tırnak batması tırnağın doğal renginin morumsu ya da yeşilimsi bir renge dönüşmesi ile belirti verir. İleri derecede tırnak batması olduğunda vakit kaybetmeden hastanelerin genel cerrahi, ortopedi ve travmatoloji ya da plastik cerrahi bölümüne başvurmak gereklidir.

Tırnak Batması Ağrı Yapar mı?

El ve ayak parmak tırnaklarında oluşan ileri derece tırnak batması kişilerin inanılmaz bir ağrı yaşamasına neden olur. Ayak ve ellerin ıslak ve nemli bırakılması, dar kesim ayakkabı kullanımı gibi nedenlerle ortaya çıkan tırnak batması tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. İleri derecede tırnak batması yaşayan kişiler zonklama tarzında bir ağrı yaşarlar.

Tedavi için ise antibiyotik ilaç, ağrı kesici ilaç ve losyon kullanımı doktor tarafından tavsiye edilebilir. İleri evrede olan tırnak batmalarında en son tercih edilecek seçenek ise tırnak yatağının çekilmesidir. Ancak bu tedavi şeklinin steril olan operasyon merkezlerinde yaptırılması enfeksiyonlara karşı koruyucu etkendir.

Tırnak Batması Oluşma Nedenleri Ve  Tedavi Yöntemi

Tırnak batması sorunu yaşayan kişiler ayakkabı giymekte bir hayli zorlanırlar. İleri evre tırnak batması oluşma nedenleri arasında ilk sırada tırnak yatağının düzensizliği vardır. Batık tırnak tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Tedavi planını uzman bir hekim reçete ederek hastayı yönlendirir. İleri derece tırnak batmasında en etkili tedavi yöntemi tırnağın çekilmesidir. Ancak bu tedavi yöntemi kalıcı bir çözüm olmaz. Tırnak batması yenilenen bir hastalık türüdür.

İleri derece tırnak batması hastalığına yakalanmamak için tırnak bakımına önem vermek gereklidir. Tırnakların ıslak bırakılmaması, dar ayakkabı kullanılmaması ve kalsiyum ağırlıklı beslenmek ileri evre tırnak batığına yol açan detaylardır. İleri derece tırnak batması sorunu yaşayanların konu ile ilgili polikliniklere başvurması ve verilen tedavilere uyum sağlamaları önem arz eden detaylar arasında yer alır.

 

 

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu