Sağlık Haberleri

Doğum Lekelerinden Kurtulmak Mümkün mü?

Doğum Lekelerinden Kurtulmak Mümkün mü?

 

Bütün önlemleri almanıza rağmen yine de doğum lekeleri oluştu telaş etmeyin bunun çözümü var. Lekelerle mücadele vermek için en uygun mevsim kış mevsimidir. Eğer hafif ve küçük bir leke oluşumu var ise bu aşamada klinik bir müdahaleye ihtiyaç yoktur. Renk açıcı uygun kozmetik ürünler ve doğru uygulamalarla sorun giderile bilinir.

Eğer durum daha ciddi bir boyutta ise, öncelikle hamilelikte veya doğum sonrası oluşan iz ve lekelerin oluşmasına sebep olan melanin (cildin renk veren pigment birikimi) toplaşmasının cildin hangi tabakasında olduğu tespit edilmelidir. Bu tespit yapıldıktan sonra en uygun tedavi yöntemi seçilir.

Doğum Lekeleri Nasıl Oluşur?

Sıcak yaz günlerinde güneşin zararlı ışınlarına mazur kalmak özellikle kadınların hiç hoşlanmadığı bir sıkıntıyla karşılaşmalarına neden olur. Hassas ciltler bu ışınlardan daha çok etkilenirler. Hamilelik dönemlerinde gebe kadınlar birçok konu da hassaslaşabilirler. Cildimizde bundan payını alır. Hamilelik döneminde doğum lekeleri olmasını istemiyorsak doğal veya yapay ultraviyole ışınlardan kaçınmamız ya da etkileri en aza indirgeyecek önlemleri almamız gerekiyor.

Doğum Lekelerinden Nasıl Korunuruz?

Hamilelik döneminde doğum lekelerinden korunmak aslında cilt sağlığımız için hayatımız boyunca uygulamamız gereken yöntemleri içerir. Çünkü ultraviyole ışınlar aslında her yaş ve her cinsiyetteki bireyler için tehlikelidir.

Alacağımız önlemler oldukça basit, güneşin en zararlı olduğu mevsimlerde öğlen saatlerinde dışarıda olmamak. Dışarıda olmak zorunluluğumuz var ise UV filtreli güneş kremleri, UV filtreli gözlük, şapka kullanmalıyız. Eğer plaj, kafe gibi açık alanlarda ise gölge yerleri tercih etmeli yada şemsiye bulundurmalıyız.

Doğum Lekesi Tedavisinde Uygulanan Klinik Tedaviler

Tedavilerde kişinin yaşı, leke derinliği, cilt rengi ve hassasiyeti tedavi yöntemini etkiliyor. Enzim peeling, karbon peeling, kimyasal peeling, leke mezoterapisi, dermaroller, fraksiyonel lazerle cilt soyma, plateletten zengin plazma (PRP) enjeksiyonu gibi yöntemler uygulanan tedavilerin başında geliyor.

Doğum Lekesi Tedavisi Ne Kadar Sürüyor?

Süreci ciltteki lekenin büyüklüğü veya yaygınlığının dışında ten rengi de etkiliyor. Koyu ten renkli kişilerde cilt lekeleri daha derine yerleştiğinden doğru tedavi seçildiğine emin olmak gerekiyor.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu