Güzellik Sırları

Elmanın Saça Faydaları ve Bakım Kürü

Elmanın Saça Faydaları ve Bakım Kürü

 

Günlük olarak kullanılan şampuanların veya diğer saç ürünlerinin birçoğunun içindekiler bölümünde elma özünün yer aldığını görebilirsiniz. Bunun en büyük nedeni de elmada bol miktarda bulunan ve saçın büyümesine yardımcı olan Procyanidin B-2 maddesidir. Japonya’da bulunan Tsukuba laboratuvarlarında, 2002 yılında bu konuyu açıklayan araştırma sonuçları yayınlanmıştır. Fakat bu sizi yanıltmasın. Saç büyümesine ve çıkmasına yardımcı olduğu için illa ki elma özü içeren saç ürünleri kullanmak zorunda değilsiniz.

Doğal yoldan, düzenli olarak elma yemeniz de fayda sağlayacaktır. Elma ayrıca antioksidan etki de gösterdiğinden hem hücrelerin yenilenmesine hem de hücre tahribatı olmamasına yardımcı olur. Haftada 3-5 defa elma yemek, mevcut saçların sağlıklı kalmasına yardımcı olmaktadır.

Peki elma içeren şampuanlar da faydalı mı?

Elma özü, elma çekirdeği ekstresi, elma suyu gibi içerikler kullanılabiliyor. Bu nedenle tercih ettiğiniz bir şampuanın elmalı olanını kullanabilirsiniz. Yıpranmanın daha az olması için organik şampuanları tercih etmenizi öneririz.

Elmanın saça faydaları için başka ne yapılabilir?

Polifenol içeren kapsül, toz veya kremleri de saç ve saç derisi üzerine sürebilirsiniz. Polifenol, daha önce bahsettiğimiz, saç çıkmasına yardımcı olan Procyanidin B-2 antioksidanın bağlı olduğu antioksidan grubudur. Bu noktada tercih size kalıyor. İster doğal yollardan elma yiyerek, isterseniz elma özü içeren ürünleri kullanarak Polifenol’u saç bakım sürecinize ekleyebilirsiniz. Elmanın saça faydaları konusunda bir diğer öneriyi de elma sirkesi için yapabiliriz.

Saç durularken, suyun pH değerinin 4,5 – 5,5 olması en idealidir.

Elma sirkesinin de asidik özelliği olduğundan, durulama suyuna eklenerek pH değerini beklenen seviyeye getiriyor. 1 litre suya, su bardağının üçte biri kadar sirke ekleyebilirsiniz. Elma sirkesinin diğer faydaları İçerisindeki asit ve enzimler sayesinde kepek önleyicidir. Anti bakteriyel olduğundan saç foliküllerini bakterilerden koruduğu ve bu sayede saç dökülmesini yavaşlattığı düşünülmektedir. Bu konuda bilimsel bir araştırma bulunmamaktadır.

Peki sirkeyi nasıl kullanabilirsiniz?

1 çay kaşığı acı biberle karıştırıp saç diplerine uygulayın ve 1 saat sonra şampuanlayın. 1 çay kaşığı elma sirkesi ve 1 adet arı sütü kapsülünü karıştırın ve seyrelen bölgelere uygulayarak 1 gece bekletin.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu