Sağlık Haberleri

İnsanlarda kanser riskinin yüksek olmasının sebebi

İnsanlarda kanser riskinin yüksek olmasının sebebi

 

 

İnsanlar, genetik yatkınlık veya tütün gibi bilinen risk faktörlerinin yokluğunda bile, prostat, meme, akciğer ve kolorektal kanserleri içeren tümör türleri gibi ileri karsinomlar geliştirmeye özellikle eğilimlidir. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, nedenini açıklamaya yardımcı oluyor.

İnsan evrimi sırasında bir noktada, SIGLEC12 geni – ve daha spesifik olarak, bağışıklık sisteminin bir parçası olarak ürettiği Siglec-12 proteini – ‘kendi’ ve istilacı mikropları ayırt etme yeteneğini ortadan kaldıran bir mutasyona uğradı.

Normal ve kanserli doku örnekleri üzerinde yapılan bir çalışmada, araştırmacılar hala Siglec-12 proteinleri üreten kişilerin yaklaşık yüzde 30’unun, Siglec’i üretemeyenlere kıyasla yaşamları boyunca gelişmiş bir kanser geliştirme riskinin iki katından fazla olduğunu keşfettiler.

Normalde, bu tür işlevsiz proteinleri kodlayan genler vücut tarafından zamanla elimine edilir ve küresel insan popülasyonunun yaklaşık üçte ikisi Siglec-12 proteinini üretmeyi durdurmuştur. Genin insanlarda hala dolaştığı yerde, uzun zamandır işlevsel bir ilgisinin olmadığı düşünülüyordu ve keşfedildiğinden bu yana yirmi yılda çok az sayıda takip çalışması yapıldı.

Nissi Varki’nin ekibi, proteine ​​karşı bir antikor kullanarak kanserli olmayan doku örneklerinde Siglec-12’yi tespit etmek için yola çıktığında, genetik bilgilerden beklendiği gibi, örneklerin yaklaşık yüzde 30’u pozitif çıktı. Buna karşılık, aynı popülasyonlardan alınan gelişmiş kanser örneklerinin çoğu Siglec-12 proteini için pozitifti.

Araştırmacılar, ileri evre kolorektal kanserli farklı bir hasta popülasyonuna bakıldığında, yüzde 80’den fazlasının SIGLEC-12 geninin işlevsel formuna sahip olduğunu ve bu hastaların, onsuz hastalardan daha kötü bir sonuca sahip olduğunu buldular.

Araştırmacılar ayrıca, Siglec-12 üretmek için tasarlanmış tümör hücrelerini tanıtarak farelerde bulgularını doğruladılar. Sonuçta ortaya çıkan kanserler, Siglec-12 işlevini yerine getirmeyen kontrol tümör hücrelerine kıyasla çok daha hızlı büyüdü ve ilerlemiş kanserlerde yer aldığı bilinen birçok biyolojik yolu açtı.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu