Güzellik Sırları

Yüz Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yüz Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Yüz yıkanması durumu sabah uyandığımızda kesinlikle yapılması gereken bir durumdur. Güne yüz yıkayarak temiz bir şekilde başlarız. Yine birçok kişi yüzünü yıkarken aslında dikkat edilmesi gereken pek bir şeyin olmadığını, normal bir şekilde yüz yıkanarak hayatımıza devam edebileceğimizi düşünür.

Ancak güzelliğin ilk adımı yüzün yıkanması olduğu için burada da dikkat etmemiz gerekenler, bazı püf noktalar elbette vardır.

Yüzümüz vücudumuzun en hassas bölgelerindendir ve bu yüzden yapacağımız en ufak yanlış bir hareket dahi yüzümüze ciddi anlamda zarar verebilmektedir. Bu anlamda makalemizi okuyarak uygulayabileceğiniz yöntemleri öğrenebilir ve yüzünüzü yıkarken ona göre dikkatli bir şekilde yıkayabilirsiniz.

Kullandığınız Yıkama Sabunu

Yüzümüzü yıkarken kullanmakta olduğumuz yüz yıkama sabununa son derece dikkat etmemiz gereklidir. En sık yapılan hatalardan biri de yüzünüzü yıkamadan önce ellerin yıkanmamasıdır. Elleriniz çeşitli bakterileri gün boyu biriktirmektedir. Siz daha ellerinizi yıkamadan yüzünüzü yıkarsanız bu bakteriler yüzünüze gelecektir.

Yine kullandığınız sabununu da pH değeri oldukça önem arz eder. Bu pH değeri uygun sabunları kullanmanız için doğal zeytinyağlı sabunlara da başvurabilirsiniz. Zeytinyağlı olan yüzde yüz doğal sabunlar cildiniz için çok faydalıdır. Cildinizin nem dengesini de koruduğundan dolayı kolay bir şekilde bakterilere maruz kalamaz, yıpranmaz ve ihtiyacı olan mineralleri de zeytinyağından elde eder.

Ayrıca doğal sabun kullanmış olacağınız için cildinize daha sayamayacağımız pek çok faydasını da görebilirsiniz.

Yüz Nemlendiricinizi İyi Seçin

Kullanacağınız yüz nemlendiricisinin yüzünüzü yıkadıktan sonra faydası çoktur. Özellikle de yüzünü yıkayan kişiler gerekli olan nemi sağladığını zannederler ancak derinlemesine bir nem için mutlaka yüzünüzü güzel bir şekilde yıkamanız gereklidir.

Ayrıca sürekli olarak aynı nemlendiriciyi kullanmamalısınız. Bu üründen memnun kalabilirsiniz ancak tıp geliştikçe, kozmetik ürünler de gelişiyor ve gün geçtikçe daha etkili nemlendiriciler piyasaya çıkmaktadır.

Bu nedenle en kaliteli nemlendiriciyi, yüz tipinize uygun olanını seçmelisiniz. Yağlı ise yağlı ciltler için kuru ise kuru ciltlere özel, hassas ise hassas ciltlere özel nemlendirici kullanmanızın size çok faydası olacaktır.

Yüzünüzü yıkadıktan sonra nemlendiricinizi kullanabilir ve gün boyu nemli kalmasını sağlayabilirsiniz.

Cildinizi Asla Soymayın

Cildiniz kendini yenileme özelliğine sahip olduğu için belli zamanlar soyularak yenileme işlemini gerçekleştirecektir. Bu yenileme işlemini gerçekleştirirken cildiniz soyulabilir.

Özellikle de yüzünüzü yıkadıktan sonra soyulmalar artabilmektedir. Bu soyulma esnasında soyulan deriyi asla koparmayın. Bırakın kendi kendine soyularak düşsünler. Siz koparırsanız sağlam olan deriyi de çekebilir ve sağlam deriyi tahriş edebilirsiniz.

Yine bazı kimyasallar da cildinizde soyulma yapabilmektedir. Eğer cildiniz soyuluyorsa bunu kendisini yenileme işlemine bağlamayın ve kullandığınız kimyasal ürünü artık kullanmayın. Bunun yerine yine bir doktora başvurarak sorunun ne olduğunu detaylıca öğrenebilirsiniz.

Yüzünüze Aşırı Sıcak Su Uygulamayın

Yüzünüze çok sıcak su uygularsanız kısa süre içerisinde tahriş edebilirsiniz. Aşırı soğuk su da uygulamanız cildiniz için oldukça zararlı olacaktır. Bu sebepler cildinize en uygun su sıcaklığını uygulamalısınız.

Bu da oda sıcaklığı seviyesinde olan ılık sudur. Eğer yoğun sıcaklıkta bir su uygulamanız gerekirse aşırı derecesi yüksek, 39 dereceye varan sıcaklıklar uygulamamalısınız.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu