Sağlık Haberleri

Çatlayan Topuklara Özel Bakım Yapın

Çatlayan Topuklara Özel Bakım Yapın

 

Bakım yapılmadığında, değişen iklim ve hava koşullarından ötürü, psikolojik bazı sebeplerden ötürü ve daha pek çok nedenden ötürü topuklarda çatlamalar meydana gelebilir. Topuklar, kalın bir deriye sahip olmasına rağmen çatladıkları zaman çok fazla acı verebilirler. Bu acıyı çekmemek ve çok daha güzel topuklara sahip olabilmek için öncelikle topuk bakımlarınızı göz ardı etmemeniz gerek. Kullanabileceğiniz doğal yöntemler sayesinde, topuk çatlaklarınızın seviyesi her ne olursa olsun bu çatlaklardan kurtulabilirsiniz.  Günlük kullandığınız ağız bakım suyu ve sirke karışımı, topuk çatlakları için son derece etkili bir yöntemdir. Bir fincan ağız bakım suyu ile bir bardak sirkeyi iyice karıştırdıktan sonra içerisinde 2 fincan su ekleyerek karışımı elde ediyorsunuz. Sonrasında bu karışım içerisinde topuklarınızı yarım saat bekleterek ölü deriyi atabilirsiniz.

Çatlayan Topuklara Özel Muz Bakımı

Olgunlaşmış muzların pek çok cilt bakımı tedavisinde kullanıldığı aşikârdır. Çatlayan topuklar için de son derece etkili bir yöntem olan muz, tahriş olmuş topukların yeniden canlanmasına yardımcı olur. Muz, tamamen olgun hale geldiğinde, topuklarınıza krem haline getirerek sürebilirsiniz. 20 dakika boyunca topuklarınızda bekleyen muzu saf su ile durulayabilirsiniz. Bu işlemi ihtiyaç duyduğunuz her an gönül rahatlığı ile uygulayarak topuklarınızı dilediğiniz gibi nemlendirebilirsiniz.

  • Muz içerdiği vitaminler sayesinde topukların yumuşamasını sağlar.
  • Topuklarda biriken ölü derinin zamanla doğal bir şekilde dökülmesini sağlar.
  • Tüm ayağa uygulanabilen bir özelliğe sahiptir.
  • İçerisinde yer alan B6 vitamini sayesinde hücrelerin yenilenmesini sağlar.

Bal ve Ponza Taşı İle Çatlaklara Veda Edebilirsiniz

Topuklarda oluşan çatlaklardan kurtulmak için en etkili bir diğer yöntem ise bal ve ponza taşı kullanımıdır. Ilık su içerisine bir bardak bal ekleyip karıştırdıktan sonra ayaklarınızı bu su içerisinde yarım saat boyunca bekletin. Sonrasında yumuşak topuklarınızı bir ponza taşı yardımıyla masaj yaparak keseleyin. Tüm ölü deri topuklardan gidene kadar ponza taşını kullanarak keselemeye devam edin. Ölü deriden kurtulan topuklarınıza ister yeniden bal sürerek isterseniz de bir krem sürerek nemlendirebilirsiniz. Nemlendirici uyguladıktan sonra pamuklu bir çorap giyerek nemin emilmesini sağlamalısınız.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu