AŞK

Sevildiğini Hissetmenin 5 Yolu 

Sevildiğini Hissetmenin 5 Yolu 

Bilime Göre İnsanların Sevildiğini Hissetmesinin 5 Yolu 

Sevmek her ne kadar çok özel bir duygu olsa da sevilme duygusu neredeyse hepsinden üstün gelecek kadar ayrı bir yere sahiptir. Sevildiğini bilen insan sadece mutlu değildir aynı zamanda huzur ve sakinlik hayat tarzı haline gelmiştir. Sevildiğini bilmenin getirdiği özgüvende cabası. Sevme ve sevilme ölçütü her insana göre farklı özellikler gösterebilir. Kimi insan sadece güzel sözlerle sevildiğini hisseder kimi anlamlı birkaç bakışla kimisi ise fiziksel dokunuşlarla. İnsanlar sevildiklerini hissettiklerinde diğer insanlarla ilişkileri de daha sağlıklı olabilir. İletişimin ana koşullarından biri olan ama günümüzde çok az insan tarafından gerçekleştirilebilen dinleme eylemi ise sana değer veriyorum, seni seviyorum demenin başka bir yoludur.

İlgili Makaleler

Seni Seviyorum Diyen Biri

Bilimsel araştırmalara göre bir insanın sevildiğini hissetmesinin pek çok farklı yolu olabilir. Genel olarak değerlendirildiğinde ilk sırada, zor zamanlarında yanında olan ona şefkat gösteren kişilere karşı olan sevme ve sevilme hissi geliyor. İnsanlar olumsuz durumlarda karşılaştıklarında onlara destek olan kişiler tarafından koşulsuz sevildiğini hissetmekteler. İkinci sırada ise seni seviyorum diyen birinin olması geliyor. Birisi sadece gelip seni seviyorum dediğinde sevildiğinizi hissedebiliyorsunuz. İşte bu kadar kolay. Çocukların sevgilerini belli edebilmelerinin en güzel yollarından biri sarılmaktır. Bir çocuk size doğru gelip sarıldığında da aynı etkinin olduğu araştırmalar sonucu ortaya çıkan verilerdendir. Evcil hayvan sahipleri evcil hayvanları kendilerini gördüğü için heyecanlandığını anladığında da sevildiklerini hissedebilir.

İnsanlar Dinlenildiğinde Kendini Değerli Hisseder

Günümüzde sevme ve sevilme hissi sadece aşk teması üzerine kurulmuş olsa da, sevgi sadece aşktan ibaret değildir. Evcil hayvanlarla, bebeklerle, çocuklarla, arkadaşlarınızla ve ailenizle olan iletişiminizde sevme ve sevilme ihtiyacınızı karşılayabilir.  Bir insanın sevildiğini hissetmesinin en güzel yollarından bir diğeri ise dinlenilmektir. Bir insan dinlenildiğini fark ettiğinde sevildiğini hisseder. Arada istisnalar olsa da pek çok psikolojik rahatsızlığa sahip hasta bir psikolog kendini dinlenildiğinde kendini değerli hisseder. Bunun dışında yine 2009 yılında yapılan bir araştırmaya göre, köpekler ile kurulan göz temasının oksitosin hormonu salgılanmasını artırdığı gözlemlenmiştir.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu