Sağlık Haberleri

İnsülin Direnci Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

İnsülin Direnci Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

 

İnsülin direnci belirtileri ve tedavisi birçok kişinin hayatını olumsuz etkileyen bu durumun kolayca aşılmasını sağlayacaktır.

 

İnsülin direnci oldukça büyük bir toplumsal sorun haline gelmiştir. İnsülin metabolizması doğru çalışmadığında birçok sorun da beraberinde görülmektedir. Sindirim sistemi dahilinde bulunan besinlerin karbonhidratları küçük şekerlerle parçalanır. Kan şekeri olarak bilinen glikoz enerji üretmek amacıyla kullanılır. Kan şekeri aşırı yükseldiğinde insülin hormonu vücudu uyarmaya başlar. Bu şekilde karaciğer ve kaslarda depolanan şeker, normalin altına inebilir. Bu depolama süreci bozulduğunda pankreastan daha yüksek bir insülin sentezi sağlanır. Bu da insülin direci olarak adlandırılır.

 

İnsülin Direnci Belirtileri

 

Birçok kişide insülin formuna karşı direnç ortaya çıkar. Bu da şeker hastalığına benzeyen belirtilere neden olur. Çok sayıda insanda insülin direnci belirtileri  aşağıdaki şekilde gerçekleşir:

 

  • Hızlı kilo alma
  • Adet düzensizliği
  • Yemekten sonra uyku gelmesi
  • Deride yumuşama
  • Soğuk terleme
  • Baygınlık hissi
  • El ve ayakta titreme
  • Tatlı krizi
  • Konsantrasyon güçlüğü

Yetersiz fiziksel aktivite, şeker hastalığı, PCOS, D vitamini eksikliği ve obezite insülin direncine neden olabilir.

 

İnsülin Direnci Tedavisi

 

Öğünlerde alınan besinlerin ve alınan kalori miktarının düzenlenmesi için yüksek glisemik indeksli besinlerden uzak durulması gerekir. İnsülin direnci tedavisi beslenme sisteminin değiştirilmesi sonucu başarıyla sonuçlanabilir. Muz, elma, portakal, şeftali tüketmesi gereken bu kişiler, düşük kaloriye sahip lif içeriği yüksek olan besinlerle beslenme sisteminde patates, havuç gibi gıdalardan uzak durulması gerekir. Her gün en az 30 dakika yürüyüş yapmanız tavsiye edilmektedir. Düzenli olarak yapılan fiziksel aktiviteler vücudun insüline karşı duyarlı olmasına yardımcı olmaktadır.

 

Sadece egzersiz ve sağlıklı beslenme sonucunda %60 oranında insülin direncinden kurtulmak mümkün olabilir. Kişinin vücut ağırlığının %7’si kadar zayıflaması bile oldukça önemlidir.

 

Kan Şekerini Düzenleme Nasıl Olur?

 

Kan şekerinin düzelmesi için yağ yakımının hızlanması ya da kilo verilmesi olumlu gelişmeler sağlayacaktır. Kan şekerini düzelmesi için çok sayıda kişinin sağlıksız gıdalardan uzaklaşması gerekir. Bu da düzenli gece uykuları, enfeksiyon hastalıkları ve glisemik indeksi yüksek gıdalardan uzak durulmasıyla mümkün olabilir.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu