Sağlık Haberleri

Adet Sancısına Ne İyi Gelir? Adet Ağrısı Evde Nasıl Geçer?

Adet Sancısına Ne İyi Gelir? Adet Ağrısı Evde Nasıl Geçer?

 

Bayanların ergenlik döneminden ilerleyen yaşlarına kadar sıkça rastladıkları sağlık sorunlarından biri de adet sancılarıdır. Karında oluşan ani kramplar, karın acıları ve mide bulantıları kadınların günlük yaşamlarını olumsuz etkilemektedir.

Eğer regl dönemlerinde dayanılmaz karın ağrıları ile karşı karşıya kalıyorsanız bunun altında bir hastalık yatıyor olabilir. Bu nedenle geciktirmeden bir hekime başvurmanız gerekir. Bununla beraber her ay düzenli olarak tüketeceğiniz bitkisel çaylar ve kürler ile de adet sancılarınızı en aza düşürebilirsiniz. Sizler için bu yazımızda Adet sancısına ne iyi gelir? Adet ağrısı evde nasıl geçer? Gibi konulara değineceğiz. Siz de yazımızı okuyarak, bu dönemi daha kolay atlatabilirsiniz.

Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

Adet sancısının en aza indirmek için ilk olarak regl dönemlerinizin bir takvimini oluşturmanız gerekir. Bu sayede adet dönemi gelmeden önce önleminizi alabilirsiniz. Adet sancısına iyi gelen uygulamalar ise;

Sıcak su; eğer adet döneminde çok fazla ağrı çekiyorsanız ayaklarınızın altına sıcak su torbası yerleştirebilirsiniz. Burada karın bölgesine yerleştirilen sıcak su ilerleyen dönemlerde farklı hastalıklara yol açabileceğinden dolayı tavsiye edilmez.

Egzersizler; adet dönem i yaklaşmaya başladığında günlük düzenli yürüyüş yapmalısınız. Yine adet söktüren ve ağrıları hafifleten bazı egzersizleri de yapmanız tavsiye edilir. Burada bacaklarınızı karnınıza çekip bırakmanız ağrıların kısa sürede kaybolmasına yardımcı olacaktır.

Sıcak bitkisel çaylar; sıcak bir şekilde tüketeceğiniz bitkisel çaylar sayesinde karın kasları gevşeyecek ve ağrılarınız büyük oranda azalacaktır.

Düzenli beslenme; eğer beslenmenize dikkat ederseniz bu dönemdeki ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.

Bol su tüketimi; günde 2 litre su içmeniz adet dönemlerinizin daha kolay geçmesini sağlayacaktır.

Adet Ağrısı Evde Nasıl Geçer? Bitkisel Yöntemler

Doğada bulunan pek çok bitkiyi adet dönemlerinizdeki ağrılarınızın geçmesi için kullanabilirsiniz. Üstelik doğal çaylardan yararlanmanız sağlık açısından da sizi zorlamayacaktır.

Maydanoz; adet döneminde düzensizlikler ile karşı karşıyaysanız maydanoz kürü uygulayabilirsiniz. 1 demet maydanozu kaynatıp sabah aç karnına tüketmeniz yeterli olacaktır.

Kekik çayı; kekik tam bir doğal ağrı kesicidir. Regl ağrılarınız başladığı anda hemen bir bardak kekik çayı içmeniz tavsiye edilir. Bu sayede ağrılar hafifleyecektir.

Rezene çayı; karın ağrılarını gideren en etkili bitkisel ürünlerden biri de rezenedir. Adet döneminde rezene tüketmeniz ağrılarınızın hızla azalmasını sağlayacaktır.

Lavanta çayı; lavanta çayını günde iki kez tüketmeniz karın ağrılarını azaltacağı gibi adet döneminde yaşanan psikolojik burhanı da yok edecektir.

Soğan kürü; adet sancılarınız dayanılmaz boyutlarda ise ve adet döneminizde düzensizlikler söz konusu ise burada soğan kürü uygulayabilirsiniz.

Soğan kürünün yapılışı ise;

  • 1 adet kabuğu ile beraber soğan,
  • 1 bardak su,

Soğanı soymadan 4’e bölün ve kaynayan suyun içine alıp kaynatmaya başlayın. Soğan kabuğunun kırmızı rengi suyu çıktığında kaynardan biraz daha soğuk olacak şekilde içmeniz gerekir.

Tüm bunların yanında bitkisel ilaçlar da kullanabilirsiniz. Elbette ilk olarak doktorunuza danışmanız gerekir.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu