Diyet ÖnerileriÖneriyoruz

En Sık Yapılan Diyet Hataları

En Sık Yapılan Diyet Hataları

 

Diyet yapmak oldukça sağlıklı bir kilo verme yöntemidir. Fakat diyet yaparken sıklıkla hata yapılmaktadır. İşte bu diyet hataları şunlardır;

1- Vücudu Uzun Süre Aç Bırakmak

En sık yapılan diyet hatalarında biri de vücudu uzun süre aç bırakmaktır. Uzun süre aç kalmak veya günde 1-2 öğünle yetinmek metabolizma hızını oldukça yavaşlatmaktadır. Çünkü metabolizmanın harekete geçmesi için enerjiye ihtiyacı vardır.

2- Suyu Az Tüketmek

Su, sanılanın aksine vücutta ödem oluşmasını engellemektedir. Ayrıca suyun yeteri kadar tüketilmemesi de metabolizma hızını oldukça yavaşlatan etkenlerden biridir. Günde en az 2,5 litre su tüketerek kilo vermenizi hızlandırabilirsiniz.

3- Sadece Meyve Sebze Yemek

Sebze ve meyvelerden alınan protein ile hayvansal gıdalardan alınan proteinler vücuda aynı etkiyi sağlamamaktadır. Sebze ve meyvelerle birlikte mutlaka diğer besinler de tüketilmelidir.

4- Tek Tip Beslenmek

Tek tip beslenme en sık yapılan diyet hatalarından biridir. Çünkü vücudun tüm besin türlerine birden ihtiyacı vardır. Eğer sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız; tüm besin çeşitlerini diyet listenize eklemeniz gerekmektedir. Aksi halde vücudunuzun direnci kırılarak metabolizmanız yavaşlayacaktır.

5- Yemeklerde Hiç Yağ Kullanmamak

Yemeklerde yağ kullanmamak metabolizmayı yavaşlatan ve kilo vermeyi zorlaştıran etkenlerden biridir. Çünkü vücudun yağa da ihtiyacı vardır. Yemeklerde hiç yağ kullanmamak yerine sağlıklı yağlar kullanarak faydalanabilirsiniz.

6- Öğün Atlamak

Öğün atlamak metabolizma hızının ve kan şekeri seviyesinin değişmesine neden olmaktadır. Tüm bunların yanında da sindirim problemleri ve hormonal değişiklikler de görülmektedir. Diyet yaparken daha çok kilo veririm diye öğün atlamamalı ve günde 3 öğün beslenmeye özen göstermelisiniz.

7- Düşük Kalorili Besinler Tüketmek

Light ürünler gibi düşük kalorili besinleri fazlasıyla tüketmek; kilo vermek yerine kilo almanıza neden olabilmektedir. Bu yüzden bu ürünlerin kullanımına dikkat etmeli ve aşırıya kaçılmamalıdır.

8- Ekmeği Beslenme Programından Çıkarmak

Ekmek, bulgur ve makarna gibi karbonhidrat içeren besinlerin diyet programından tamamen çıkarılması kas kaybı riskini de beraberinde getirmektedir. Bu yüzden az olmak şartıyla bu besinlerin tüketilmesi önemlidir.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu