Sağlık Haberleri

Kapalı Safra Kesesi Ameliyatı Nedir? 

Kapalı Safra Kesesi Ameliyatı Nedir? 

Laparoskopik yöntemlerle yapılan safra kesesi ameliyatı genelde minik kesilerin açılmasıyla yapılır. Genel anestezi yöntemi kullanılır.

 

Safra kesesi ameliyatı kapalı teknik kullanılarak uygulanmaktadır. Hastaya yapılan genel anestezi ile yapılan bu uygulama geç kalınmadan gerçekleştirilmelidir. Çünkü safra kesesi birçok soruna neden olarak ölümcül olarak neticelenebilir. Karaciğerde üretilen salgının bağırsağa dökülmesini sağlayan safra, yağda eriyen vitaminlerin ayrışmasını sağlar. Vücut için önemli bir organdır ancak ilerlediği zaman alınması tercih edilebilir.

 

Kapalı Safra Kesesi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İçinde taş ve çamur biriken bu kesenin tamamen çıkarılması anlamına gelen ameliyat, göbekten küçük bir boru sokulmasıyla uygulanır. Kamera ve mikro cerrahi malzemeler yardımıyla karın içine girilir ve karın boşluğu yaklaşık 4 litrelik gazla şişirilir. Cerrah yaptığı işlemleri kameradan izler. Safra kesesinin damarı bulunur ve zımbalanır. Kese dışlar çıkarılır. Karın içindeki gaz tamamen boşaltılarak gizli dikişlerle dikilir. Ortalama 15-45 dakika süren ameliyat safra kesesi iltihabı ilerlemiş olan hastalarda daha uzun sürebilir.

Ameliyat Kimler İçin Gereklidir?

Genel olarak hazımsızlık, şişkinlik ve yağlı yemeklere tahammülsüzlük şeklinde kendini gösteren bu hastalık, karnın üst kısmında ağrı olması durumunda uygulanır. İlaç tedavisine yanıt vermeyen hastalarda hızla ilerleyen bir iltihap başlamışsa ameliyat kaçınılmazdır.

Safra yollarındaki tıkanma bazen sarılık hastalığına neden olur. Bu durumda acilen ameliyat yapılması gerekmektedir. Polipleri olan hastalarda da acilen ameliyat yapılması gerekir.  Safra kesesi ameliyatı kapalı teknikle yapıldığından iyileşme süreci çok uzun değildir. Ancak ameliyat ertelendikçe hastanın ölüm riski de artabilir.

Ameliyat Yapılmazsa Ne Olur?

Ameliyat yapılmazsa, hastanın iltihaplar nedeniyle organlarının birbirine yapışması riski vardır. Büyük taşları olan hastalarda ise uzun dönemde kanser gelişme riski söz konusu olabilir. Tıkanma sorunları ya da çürüme gibi durumlar da görülmekle birlikte tehlike artar. Kapalı ameliyat mümkün hale gelmez ve açık ameliyatın uygulanması gerekebilir. Bu durumda hastanın yaşamını da tehlikeye sokacak organ bozuklukları görülebilir. Zaman kaybetmeden tedavi ettirilen safra kesesi sorunlarının açık cerrahi safra kesesi ameliyatı gereksinimi kalmadan kapalı teknikle tedavisi mümkün olmaktadır.s

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu