Pratik Bilgiler

Kahve Çeşitleri Nelerdir

Kahve Çeşitleri Nelerdir

Eski kültürlerimizden şimdiki zamana kadar dayanan günlük hayatımızın vazgeçilmez haline gelen kahve tüketimi herkes için farklı konumlara sahiptir. Kişilerin günlük kendi başına iken içmekle birlikte evine gelen misafirlere de ilk tutulan içeçek konumundadır. Önceden kahveler belli ortamda tüketilirken değişimle artık evlere geçiş yapmıştır. Kahvenin birden çok çeşiti bulunmaktadır. Kahve tadının hepsini almak isteyen kişiler ise has kahve yani filtre kahve kullanımı yapmaktadır. Filtre kahvenin içerisinde ek aroma olmadığı için kahvenin direk tadını alabilirsiniz. Filtre kahve çeşitleri de bulunmaktadır.

Filtre Kahve

Öğütülerek kullanılan kahvenin çekirdeklerin sıcak suyla karışım yapıldıktan sonra demlenmesiyle elde edilen, elinde bulunan metal yada kağıt yardımıyla posasından ayrıldıktan sonra servis edilen kahve türüdür. Kahvenin has çekirdekleri ile kullanım yapılması gerekir. Filtre kahve kullanırsan ayrım yapmak için sıcak su kullanılır ama isterseniz sıcak süt yardımı ile de ayrım yapabilirsiniz. Kahve tadını sert isterseniz, kahve dozunu yükseltebilirsiniz.

Filtre Kahve Çeşitleri

Filtre kahvenin birden fazla çeşitleri bulunur. Yetiştiği bölgeye göre tadında değişiklik olmasından kaynaklanmaktadır.

  • Brezilya Kahvesi: En çok tercih edilen filtre kahve çeşitleri arasındadır. Brezilya ülkesinde birden fazla bölgelerinde kahve üretim işleri ile uğraşırlar. Tadı sert olmamakla birlikte yumuşak içime sahiptir.
  • Kolombiya Kahvesi: Üretim bakımından Brezilya ülkesinin arkasından gelmektedir. Kolombiya ülkesinde de birden fazla bölgesinde üretimi yapılmaktadır. Buradaki kahve çeşitlerinde farklılıklar vardır. Bazı bölgelerinde fındık ve çikolata aromaları varken bazı bölgelerinde ise meyve ve narenciye tadı bulunur. Aroma farklılıklarından dolayı filtre kahve en çok bu bölgeden tercih edilir.
  • Etiyopya kahvesi, Endonezya kahvesi, Afrika kahvesi, Kenya kahvesi, Guatemala kahvesi gibi filtre kahve çeşitlerini artırabiliriz.

Filtre Kahve Fiyatları

Her markanın farklı fiyatlandırması vardır. Gram cinsinden değeri değişim gösterir. Bundan dolayı filtre kahve satın alınırken bu değişime dikkat etmeniz gerekir. Güzel kahve içmek için kahvenin özünü tüketmek gerekir. Kahve özü ise maliyeti yüksek olduğu için bütçenizi bu yönde ayırmalısınız.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu