Sağlık Haberleri

Leptin Hormonunun Hayati işlevi

Leptin Hormonunun Hayati işlevi

 

Merhaba sevgili ziyaretçiler biz de bugün çok önemli bir konu olan Hormonlara ve hormonların işlevi konusuna değinmek istiyoruz. Bildiğiniz gibi dışardan aldığımız besinlerin sindirimini sağlamak besinlerin kana geçişini temin etmek ve enerjinin depolanması gibi işlemlerde çok önemli bir görev üstlenen hormonlar vücudumuzun en önemli salgılarıdır.

Kilo almak isteyenler ve kilo vermek isteyenler ya da formunu korumak isteyenler hormonların işleyişi konusunda yüzeysel de olsa bilgi sahibi olmak durumundalar. Çünkü bilinçsizce yapılan hiçbir diyet başarıya ulaştırmıyor. Gelelim vücudumuzda en önemli salgıları olan hormonların ne tür görevler üstlendiğini kısaca açıklamaya…

 

 Leptin hormonu

 

Birçok insan bu hormonun adını bile duymamış olabilir. Leptin hormonunu ilk kez Anadolu insanına en iyi şekilde açıklayan kişi ünlü kalp doktoru Profesör Doktor Canan Karatay olmuştur. Canan Karatay Leptin hormonunun görevlerini anlatırken kilo vermek isteyen ve formunu korumak isteyen ya da kilo almak isteyen insanların ortak olarak ihtiyaç duyduğu en önemli bilgileri hem kendi kitabında hem de çıktığı televizyon programlarında açıklamıştır. Leptin hormonu dışardan aldığımız besinlerin depolanma aşamasında devreye giren çok önemli bir hormondur. Biraz daha açacak olursak; leptin hormonu en az 6 saat yemek yemeyen bir insanın harcamadığı ve depolamak üzere olduğu besinleri enerji olarak kullanan ve bu besinlerin yağ olarak depolanmasını önleyen çok önemli bir hormondur. Leptin hormonunu çalışabilmesi için kişinin en az 5 veya 6 saat hiçbir şey yememiş olması gerekiyor sık sık atıştırma yapanların leptin hormonu devreye girmiyor. Dolayısıyla yağ olarak depolanacak besinler harcanmıyor veya olarak depolanıp bizlere yağ olarak geri dönüyor.

İşte bu bilgiden hareket ederek gece atıştırmalarının zararlarını ve erken akşam yemeği yemenin yararlarını görebiliyoruz. Bu bilgiden habersiz olan birçok insan da az yiyorum diyerek gece atıştırmalarına devam etmekte ve leptin hormonu salgılanmasını engellemekteler. Hiç önem vermedikleri bu davranışla kilo depolamaya devam ediyorlar ve kilo veremediklerinden şikayet ediyorlar. Kilo vermek isteyenler, leptin hormonunun devreye girmesine izin vermeliler. Bunun için öğünlerin arasına 7 saat ara zaman katmaları çok faydalı olabilir.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu