Pratik Bilgiler

Unutkanlık Sorunu İçin Tedavi Önerileri

Unutkanlık Sorunu İçin Tedavi Önerileri

 

Hemen herkesi etkileyen unutkanlık sorunu, özellikle yaşın ilerlemesi ile hat safhalara ulaşmakta ve kişinin günlük hayatında istenmedik durumlarla karşı karşıya kalmasını sağlamaktadır. Ancak unutkanlık sadece ilerleyen yaşlarda görülmez, aynı zamanda genç bireylerde de unutkanlık problemi görülebilir. Unutkanlık sorunu için tedavi önerileri sayesinde yaşanan bu sorunu ortadan kaldırmak ve böylelikle günlük hayatı kolaylaştırmak mümkündür.

Depresyon Unutkanlığı Tetikliyor

Öncelikle depresyon durumlarında unutkanlık sorununun daha baskın olduğunu ve özellikle bu ruh halinde daha sık unutma sorunları oluştuğunu söylemek yanlış olmaz. Uzmanlar, unutkanlığa neden olan etkenlerden birinin de depresyon olduğunu ve sorunun çözümünde depresyondan bir an önce çıkmanın yer aldığını belirtmektedir.

Demans Ciddi Bir Unutkanlık Sorunudur!

Eğer demans adı verilen seviyede bir unutkanlık yaşıyorsanız, öncelikle bunun için uzman bir doktora görünmeli ve hatta işin psikiyatr tarafını dahi düşünmelisiniz. Bunun yanında tedavi sırasında sizden belirli seanslar devam etmeniz ve istenen seviyeye gelene kadar psikiyatra gidip gelmeniz istenebilir.

Diğer yandan unutkanlık sorunu için çeşitli ilaç tedavileri de yaşanan soruna iyi gelmektedir. Unutkanlık sorunu için tedavi önerileri arasında aslında ilk kala gelen genelde ilaç tedavisidir. Demans durumlarında ilaç tedavisi ömür boyu sürdüğü gibi yaşanan depresyonun boyutuna göre de değişim gösterebilmektedir.

Unutkanlık yaratan nedenlerden biri de yetersiz uykudur. Eğer gün içerisinde yeteri kadar uyunmazsa birtakım fonksiyonların yerine gelmesi gecikebilir ve bunun sonucunda çeşitli konularda unutkanlık yaşanabilir. Ayrıca uykusuzluk konsantrasyon bozukluğu yaratan en bilindik nedenlerin başında gelir ve bu yüzden unutkanlık tedavisinde öncelikli husus, gün içerisinde gereken uykunun alınmasıdır.

Tüm bunların yanı sıra birtakım hafızayı güçlendirme yolları da denenebilir ve bu şekilde yaşanan unutkanlık sorunları en az seviyeye indirilebilir.

  • Tansiyonu kontrol altına almak
  • Zihin aktiviteleri yapmak
  • Her gün düzenli yürümek
  • Vücudu zinde tutmaya çalışmak
  • Depresyon durumlarında anında tedavi olmak
  • Sigara içmemek
  • Aşırı alkol tüketmemek
  • Dengeli beslenmek
Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu