Sağlık Haberleri

Kuduz Hastalığı ve Korunma Yolları

Kuduz Hastalığı ve Korunma Yolları

 

Kuduz hastalığı yarasa dışında tüm hayvanlarda bulunmaktadır. Kuduz bir hayvan sizi ısırdığında bu mikroplu tükürük, vücudunuza yayılmaya başlar ve geçici olarak beyin üzerinde etki göstermeye başlar. İlk başlarda ateşli bir hastalık emareleri gösterir ancak ilerleyen safhalarda kriz nöbetlerine dönüşür. Tedavisi gerçekleştirilmezse ölüme sebep olmaktadır.

Kuduz İnsanlara Nasıl Bulaşır?

Kuduz bir hayvan kişiyi ısırdığı anda mikrop direkt olarak vücuda bulaşır. Kuduz olan hayvan tırmaladığında da aynı şekilde mikrop kapılabilir. Hayvanın eti ya da sütü çiğ tüketilirse ya da hayvanın tükürüğü ile temas edildiğinde de kuduz bulaşabilir.

Kuduzdan Korunmanın Yolları Nelerdir?

Özellikle evcil hayvan beslemeyi seviyorsanız mutlaka hayvanınızın aşılarını yaptırmalısınız. Evcil hayvanınızın sokak hayvanlarına çok fazla yaklaşmasını önlemelisiniz. Ağzı köpürmüş bir hayvan gördüğünüz de mutlaka oradan uzaklaşmalısınız. Ölü hayvanlarda da bu kuduz mikrobu bulunmaktadır. Bu yüzden ölü hayvana dokunmak da risklidir.

Kuduz Belirtileri

Halk arasında kuduz hastalığı belirtileri olarak en çok ağız köpürmesi bilinir. Kuduz hayvanlar ya da kişiler oldukça saldırgan olacaklardır. İlerleyen safhalarda ise kişiler de felç olma durumu gözlenir. Hayvanlarda bu belirtiler gözlendikten 3 – 4 gün sonra hayvan ölecektir.

Hayvanlarda Kuduz Tedavisi

Hayvanlarda gözlenen bu hastalığın tedavisi için belirtileri gördüğünüzde hemen veterinere gitmelisiniz. Eğer kritik belirtiler başlamamışsa tedavisi yapılabilir, fakat hastalık ilerlediyse tedavi olmayacaktır.

Su Görünce Kuduzlar Kaçar Efsanesi

Kuduz olan insanların suya tepki vermesi olarak bilinen ve filmlerde sıklıkla görülen bir efsane vardır. Fakat en büyük belirti su değil saldırganlık ve ağız köpürmesidir. Eğer kişi bu kuduz hastalığı belirtilerini taşıyorsa mutlaka anında doktora gitmelidir. Kişiye göbekten kuduz aşısı yapılacaktır. Bu biraz büyük bir iğne olup can yaksa da hayati bir tehlikeyi ortadan kaldırmaktadır. Kuduz olan bir kişinin en fazla 7 ila 10 gün arasında yaşadığı bilinmektedir.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu