Sağlık Haberleri

Önemsenmeyen Kanser Belirtileri Nelerdir?

Önemsenmeyen Kanser Belirtileri Nelerdir?

 

Kanser çoğu zaman kimsenin yakalanmak istemediği, sinsice ilerleyen kötü bir hastalıktır. Eskiye nazaran pek çok kanser hastalığında kurtulma şansı artmış olsa da hala kurtulma şansı hiç olmayan veya çok az olan pek çok kanser türü mevcuttur.  Bu yazıda sizlere, önemsenmeyen kanser belirtileri nelerdir konusunda detaylı bilgi vereceğiz, yazıyı okuduğunuzda önemli kanser hastalıklarına karşı, yakalanmadan önce nasıl önlem alabileceğinizi öğrenebileceksiniz.

Kaşıntı

Her zaman olmasa da önemli bir kanser belirtisidir, beyin kanserinin ilk evrelerinde genellikle yoğun bir burun kaşınsıtı gözlemlenir. Ayrıca, rahmi ağzı kanserinde de sık sık rahim bölgesine kaşıntılar yaşandığı doğrulanmıştır.

İdrar Akınıtısı

İdrar akıntısı genelde kanser belirtisi değildir, ancak böbrek kanseri vakalarının önemli bir kısmında idrar akıntısı saptanmıştır. İdrar akıntısı sıkıntısı yaşayan bireylerin, böbrek kanseri olma ihtimali çok az da olsa vardır. Bu belirti genellikle önemsenmez, ancak böbrek kanserinin diğer belirtilerini de yaşıyorsanız bir doktora görünmenizde fayda var.

Kilo Kaybı

Kanser vakalarının neredeyse yarısında görülen çok ciddi bir erken belirtidir. Kansere yakalanan kişiler, ilk etapta çok sağlıklı iken, bir anda iştahları kesilir ve kilo vermeye başlarlar. Ancak herhangi bir çaba göstermeden verilen kilo her zaman için bir kanser belirtisi değildir. Genelde, kilo vermenize neden olacak bir şey yaşamamanıza rağmen kilo vermiş iseniz, kanser olma ihtimaliniz olabilir.

Geçmeyen Boğaz Ağrıları

Boğaz ağrısı, grip ve nezle gibi viral enfeksiyonlarda da sıkça görülen bir belirti olsa da aylardır geçmeyen boğaz ağrıları bir tümör varlığını işaret ediyor olabilir. Uzun zamandır geçmeyen bir boğaz ağrınız varsa kanser olma ihtimaliniz olabilir, ancak kesin sonuç için bir sağlık merkezine başvurmanız daha doğru sonuç verecektir.

Kanser belirtilerinden her zaman için korkmanız gerek yok, yukarıda sayılan belirtilerin önemli bir kısmı kanser tespit edilen kişilerde görülen belirtilerdir. Ancak şunu unutmayınız ki, bu belirtiler tek başına kanser olduğunuz anlamına kesinlikle gelmez, bunun için çok kapsamlı bir sağlık merkezine başvurmanız önerilir.

 

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu