Magazin Dünyası

Macaristan'daki Paks II NGS İnşasının Ana Aşaması Başladı

Macaristan’da inşa edilecek Paks-II Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) ana yüklenicisi olan Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom’un mühendislik bölümü Atomstroyexport A.Ş, 3+ Nesil iki yeni VVER-1200 tipi güç ünitesinin ana inşaat çalışmalarına start verdi. 

Yüklenici Macar şirketi Duna Aszfalt Kft., inşa edilecek 6’ncı güç ünitesi için çukur kazma hazırlıkları yaparken, Bauer Hungary Kft şirketi de inşaat sahasında bir yandan yeraltı suyu kesme çalışmalarını sürdürdü, bir yandan da zemin güçlendirme çalışmalarına başladı. 

Ana inşaat çalışmalarına, tarafların 18 Ağustos’ta iki yeni güç ünitesinin inşasına ilişkin sözleşmede yapılan değişiklikleri imzalamalarının ardından başlandı. Çalışmaların başlaması için, Paks II NGS projesinin Macar müşterisi Paks II NGS Ltd. Şti. tarafından projenin ikinci, yani ana inşaat aşamasına geçişine ilişkin ilgili resmi bildirimi yayımlaması da beklendi. 

İnşa edilecek 6’ncı güç ünitesi için 5 metre derinliğinde kazılan çukur, kapsamlı çalışmaların başlangıcı niteliğini taşıdığından büyük önem arz ediyor. Çukurdan yaklaşık 1 milyon metreküp toprak çıkarılacak. Planlanan takvime göre dört futbol sahasına eşdeğer büyüklükte olan 6’ncı güç ünitesinin inşa sahasında yürütülen bu çalışma sonbahar sonuna kadar devam edecek. 

Ana inşaat aşamasına geçilmesi için alınan izin hem Rus şirketlerinde hem de Rosatom’un ilgili kuruluşlarında ana güç ekipmanlarının üretimine başlanmasını da mümkün kılıyor. Atomstroyexport adına üreticilere ekipmanların üretime başlamaları için talimat verildi. Paks II NGS Projesi inşaatında ana aşamaya geçilmesi, tüm önemli bina ve yapıların inşasına başlanmasına olanak sağlıyor. Söz konusu yeni aşama, personel, makine ve ekipman sayısında büyük artış gerektirecek. Projede iş yoğunluğu sürekli olarak artacak.

Macar ve Avrupalı şirketlerin yanı sıra üçüncü ülkelerden şirketler de Paks II NGS projesinde yer almaya büyük ilgi gösteriyor. Böylelikle Paks II NGS, Macar ekonomisi sadece güvenilir bir enerji üretim kaynağı elde etmekle kalmayıp hissedilir oranda vergi gelirleri, sadece santralin inşası sırasında yaklaşık 10 bin yeni istihdam yaratılması ve Rus endüstrisinin ekipman üretimi için çok sayıda sipariş alması dolayısıyla birçok yönden ekonomiye katkıda bulunacak.  

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu