Kadın DünyasıÖneriyoruz

Doğumdan Sonra Cinsellik

Doğumdan Sonra Cinsellik

Doğumdan Sonra Cinsel İlişki Nasıl Olmalı 

Bir kadın için hamilelik süreci ve doğum oldukça sıkıntılı geçer. Hormonların değişmesi, bedensel yapının değişimi, ruhsal farklılıklar bir araya gelince birde üzerine sancılı ve  bir o kadar da zor olan doğum yaşanır. Bazı kadınlar bu süreci hafif etkilerle atlatırken, bazıları birçok sıkıntı yaşayabilir. Bu sebeple kişisine göre yapılması gerekenler de farklı olur.

Evlilikte cinsel ilişkinin önemi herkes tarafından bilinir. Doğum sonrasında cinsel ilişki yaşamakta acele etmemek kadın açısından oldukça mühimdir. Zaten sarsılmış bir beden ve üzerine toparlanma süreci de eklenince erkeğin bu esnada anlayışlı olması kadın için çok önem arz eder.

Cinsel İlişkiye Başlanacak Süre 

Doğum sonrasında kadının 40 günlük nefis yani  lohusalık dönemi vardır. Bu dönem bazılarında daha az da sürebilir. Bu dönemde cinsel ilişki hem inançlar gereği, hem de tıbbi olarak yasaklanır. 40 günlük bir süre geçince eğer kadın için herhangi bir tehlike ya da sıkıntılı durum yoksa cinsel ilişki yaşanabilir.

Fakat doğum çok zorlu bir süreçle meydana gelip, kadına doktor tarafından bir kaç ay dinlenmesi ve toparlanması gerektiği, bu nedenle de cinsel hayatın ertelenmesi tavsiye edilirse burada doktor tavsiyesine uyulması gerekir. Aksi halde farklı sorunlar meydana gelebilir.

İlişki Sıklığı

Doğum sonrasında her ne kadar kadın için mühim yasaklar konmasa da, 40 günün sonunda cinsel ilişki başlandığında çok sık aralarla gerçekleştirmemek gerekir. Bu aşamada kadına saygı duymak yapılabilecek en büyük erdemdir. Lohusalık bazı doktorlara göre 3 ay sürer. Bu dönemde en azından haftada 2 kereden fazla cinsel ilişki yapmamak, kadının daha rahat toparlanmasına yardımcı olacaktır. Yine aynı şekilde gün içerisinde peş peşe cinsel ilişkiye girmekten de sakınmak daha sağlıklı olacaktır.

Zor Dönemlerde Saygının Önemi 

Doğum sonrasında erkeğin eşine karşı saygı duyması beklenir. Bu anlayış hem bir anne olarak birçok sıkıntıya göğüs görmesinden ötürü, hem de bir eş olarak manevi destek sunmak olarak yapılmalıdır. Saygı ile kararı kadına bırakmak, eşlerin arasındaki sevgi bağını da güçlendirecektir.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu