Güzellik Sırları

Yaz Aylarında Güneş Lekelerinden Korumak

Yaz Aylarında Güneş Lekelerinden Korumak

Yaz Aylarında Güneş Lekelerinden Korumak için Doğal Karışım ve Kremler

Cildimiz için zararlı güneş ışınlarına tüm mevsimlerde maruz kalıyoruz. Özellikle yaz aylarındaki cildimize doğrudan temas eden güneş ışınları ne yazık ki cildimizde lekeler ve çiller oluşturabiliyor.
Sağlığımız için zararlı olan güneş ışınlarından olabildiğince korunmak gerekir.
Peki güneş lekeleri cildimizde yer edinmeye başlamışsa neler yapabiliriz ?

Öncelikle hazırlanan maskeleri cildimize temas ettirmeden önce uygun bir bölgeye sürüp, bekletmek gerekir. Her ne kadar doğal da olsa vücudumuzda alerjiye sebebiyet verebilir.

Doğal Karışım Maskeler  

  • Karbonat maskesi ; Karbonatın cilt tonunu açmaya yardımcı etkisi vardır. Haftada bir kez yoğurt ve bir kaşık karbonatı karıştırıp leke olan bölgeye sürün. Daha sonra bol su ile durulayın.
  • Yoğurt maskesi ; cildi nemlendirir ve pürüssüzleştirir. Haftada bir kez uygulanan bu karışım tarifi ise ;1 kaşık yoğurt, 1 yumurta akı çırpın üzerine 3 damla limon sıkıp karışım haline getirdiğiniz maskeyi cildinize uygulayın sonrasında bol su ile durulayın.
  • Bal maskesi ; Bal cildi nemlendirir ve yumuşaklık verir.  1 kaşık bal ve yarım limon suyunu karıştırıp cildinize sürüp 20 dakika bekletip bol su ile durulayın. Yalnız bu maskeyi sadece gece uygulayın.

Hassas cilde sahip olan kişiler için maske dışında da yine doğal karışımlarla yapabileceğimiz kremler de vardır.

Doğal Karışım Güneş Kremi

  • 1 yemek kaşığı çinko oksit krem
  • 1 yemek kaşığı aloa vera jel
  • 1 yemek kaşığı kakao yağı
  • 1 yemek kaşığı susam yağı
  • 1 yemek kaşığı lavanta yağı
  • 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı

Tüm verilen malzemeleri uygun bir kapta karıştırıp krem haline gelinceye dek çırpalım. Hazırladığımız karışımın etkili olabilmesi için 1 gün boyunca karışımın dinlenmesi gerekmektedir. Dinlenme süresi bittikten sonra ertesi gün ister sabah ister akşam cilde uygulayabilir.

Günde 1 kez uygulamak yeterlidir. Sabah uygulamak yerine gece uygulamak daha etkilidir. Gece uyumadan önce sabunla cildinizi yıkayın. Temiz, yumuşak havlu yardımı ile ya da yumuşak kağıt havlu ile yıkadığınız cildinizi kurulayın. Ardından hazırlayıp, dinlendirdiğiniz karışım kremi lekeli olan bölgeye sürün. Düzenli uygulama sonucu lekelerden kurtulmak mümkündür.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu