Kadın Dünyası

Adet Dönemi Sancıları Nasıl Giderilir?

Adet Dönemi Sancıları Nasıl Giderilir?

 

Adet döneminde bazen kanamalar başlamadan bazen başladığı dönemlerde karında ve rahimde kramplar şeklinde var olan sancıya adet dönemi sancısı denir. Bu sancıların yanı sıra mide bulantısı, ishal, baş dönmesi gibi durumlarda yaşanabilir.

Adet Sancısı Neden Olur?

Adet döneminde rahimde var olan kanamanın atılabilmesi için rahim kasılması yaşanır. Bu kasılmalar esnasında kan akımı ve oksijen azalması yaşanır. Bu da kişide ağrıyı yaşatır. Bu kasılmalar adet göre her kadında görülen bir şeydir ancak ağrı düzeyleri farklı farklıdır.

Adet Sancıları Doğum Sonrası Geçer mi?

Bazı kadınlarda değişen hormonlar sebebi ile gebelikte ya da emzirme döneminden sonrası adet dönemi sancılarında azalma yaşanabilir. Bunun yanı sıra kadında çikolata kisti ya da miyom varsa bu tür ağrılar sıkça yaşanır.

Şiddetli Adet Sancısını Neler Geçirir?

Şiddetli adet sancıların geçmesi için, stresten uzak durulması, sigara kullanılmaması, fazla kilolardan kurtulmak gerekiyor, düzenli ve kaliteli bir uyku gerekliliği ve insanın kendi kendinin rahatlayabilmesi için yoga, meditasyon gibi aktivitelere yer verilmesi önerilir.

  • Adet sancısı karın ve rahim bölgesinde hissedilen kramplardır.
  • Adet sancısı bazen doğum yaptıktan sonra geçebilir.
  • Düzenli yürüyüş, spor ve egzersiz ile azaltılabilir.
  • Geçmeyen adet sancıları mutlaka araştırılmalıdır.
  • Doktor kontrolünde ağrı kesiciler kullanılabilir.

Adet dönemi sancıları söz konusuyken ılık duş almak, ayakları sıcak suda tutmak yardımcı olabilmektedir. Uzanıp vücudu gevşetmeye çalışarak, derin nefesler alarak; yaşanılan gerginlikten uzaklaşmaya çalışılır. Dinlenmek, uyumak, beslenmeye dikkat etmek önerilerin başında gelir. Düzenli egzersizler yapmak da ağrıları azaltır. Adet döneminde yaşanılan ağrıları dindirmek için doktor kontrolünde ağrı kesiciler kullanılabilir.

Adet sancıları bütün bu önlemlere rağmen geçmiyorsa, ağrının gerçek nedeni araştırılmalıdır. Kadına ultrason ve smear testi uygulayarak sebep olan durum bulunabilir. Bazen bu sancılar kadında var olan çikolata kisti ya da miyom sebeplidir. Bunun dışında psikolojik anlamda da yaşanan sıkıntılar ağrıların sebebidir. Ruhsal sıkıntılar, cinsel sorunlar, stresli bir hayat bu nedenlerden bazılarıdır. Genetik sebeplerle de adet sancıları nüksedebilmektedir. Obez ya da kilolu kadınlarda şiddetli sancı yaşanmaktadır. Adet sancıları ufak yöntemlerle aşılabilecek ağrılardır.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu