Diyet Önerileri

Sebzelerin Kalori Değerleri Ve Kalori Cetveli

Sebzelerin Kalori Değerleri Ve Kalori Cetveli

Sebzelerin, yaşamsal faaliyetlerimizi sağlıklı bir biçimde sürdürmek için, yeri ve önemi çok büyüktür. Her sebzenin mutlaka bir işlevi bulunur. Vejetaryen olanlar için de hayvansal proteine eş değer içerikleri bulunan, sebzelerin tüketilmesi önerilir.

Sebzelerin Belli Başlı Türlerine Göre Kalorileri

Sebzelerin kalorileri, et ürünlerine kıyasla oldukça düşüktür. Özellikle, rejim yapanlar için, sıkılıkla tercih edilme sebebi budur. Ayrıca, vitamin ve mineral açısından, zengin içerikler sunar. Bazı sebze türlerinden, protein ihtiyacı da karşılanabilir. Vücudun zinde ve sağlıklı kalması için, bolca tüketilmesi tavsiye edilir. Özellikle, belli bir yaş üstündeki kişiler için, sebze ağırlıklı beslenme düzeni, tavsiye edilir.

100 gramlık porsiyonlara göre, bazı sebze türlerinin kalori kıyaslamasına bakacak olursak:

  • Bamyanın kalori değeri 33 kcal
  • Kabağın kalorisi 33 kcal
  • Ispanağın kalori değeri 33 kcal
  • Karalahananın kalori miktarı 25 kcal
  • Mantarın kalori değeri 22 kcal kadardır.
  • Örnekleri çoğaltmak mümkündür. Marul 15 kcal, kereviz 16 kcal, domates 18 kcal’dir.

Sebzelerin Vücut İçin Yararları

Sebzeler, içeriğindeki vitamin ve minerallerinin yanı sıra, lif içermesi bakımından da önemlidir. Türüne göre bazı sebzeler, vitamin, bazı sebzeler nişasta ve protein açısından zengindir. Hepsinin düzenli tüketimi, vücut için çok önemlidir. Sebzeler içerisinde brokoli, C vitamini bakımından oldukça zengindir.

Havuç içerisinde, A vitamini oldukça fazladır. Kansere karşı koruyucu özellik taşır. Göz sağlığı için, tüketilmesi önerilir.

Bamya da ise, zengin magnezyum içeriği bulunur. Bezelyede, B1, B2 ve C vitaminin yanı sıra, bitkisel protein de bulunur. Dereotunda, fosfor, demir, potasyum, A ve C vitaminleri yer alır. Sindirim sistemi için tüketilmesi önerilir. Biber ise, antioksidan özelliği olan sebzeler içerisindedir. Vücut direncini arttırıp, kansere karşı tüketilmesi önerilen sebzeler arasındadır.

Diyet Yapanlar İçin Sebze Ağırlıklı Programlar

Diyet programları, kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Uygulanan pek çok diyet, sebze ağırlıklıdır. Et tüketimi sınırlandırılmış olsa bile, sebze için önerilen miktar, çok daha fazladır. Protein için, çoğunlukla bazı sebze türleri ya da mercimek gibi bakliyatlar tercih edilir. Sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu