Hamilelik Dönemi

Hamileliğin En Zor Dönemleri Hangisidir? 

Hamileliğin En Zor Dönemleri Hangisidir? 

 

 

Hamilelik döneminin ilk 3 ayı ve son ayının son derece zor olduğunu belirten uzmanlar, gebeliğin ilk 3 ayı yaza gelirse anne adayı daha fazla zorluk çekebilir çünkü hamileliğin ilk 3 ayında, mide bulantısı, kusma, halsizlik ve iştahsızlık sorunları ortaya çıkar. Aşırı sıcak havalar eklendiğinde sorunlar daha ciddi olabilmektedir. En zorlu dönemi hamileliğin başı olmakla beraber düşük ve ölümler bu aylarda daha fazla olmaktadır. İlk ayda dikkat edilmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Anne adaylarının ilk önce kendi sağlığına dikkat etmesi gerekmektedir.

 

Yaz Ayında Gebelik

 

Gebeliğin ilk 3 ayında sıcaktan ve güneşten uzak durulmalıdır. Yaz aylarında dışarı çıkarken cilt temizlenmelidir. Cilt tipinize uygun koruyucu kremler kullanmalısınız. Vücudunuzun sıvı ihtiyacı artacağından günde en az 10 bardak su tüketilmelidir. Sıcak günlerde veya egzersiz sırasında bu gereksinim 15 bardağa yükselir, böylece sık görülen hipotansiyondan kaçınılır. Hamilelikte 1. ayda hamileler için ideal egzersiz yüzmektir.

Güneşin dik bulunmadığı saatlerde kolaylıkla yüzebilirsizin. Yüzme ve duş da hamileliğin son aylarındaki uykusuzluğun giderilmesine yardımcı olur, ancak fırsatı olmayanlar için günün erken saatlerinde hafif yürüyüşler yapmak faydalıdır. Sıcak ter ile nemli kalan bölgelerde enfeksiyonun artmamasına özen gösterilmeli ve sık aralıklarla sıcak duşlar alınmalı ve iyice kurutulmalıdır.

 

Hamilelikte Seyahat

 

Seyahat ve tatiller için doğuma kadar geçen haftalarda uzun yolculuklardan kaçınmanın önemli olduğunu belirten uzmanlar yolculukta doğru pozisyonda ve arka koltukta rahatça yapılması gerektiğini belirtmektedir. Yolculuk sırasında 2 saatte bir mola vermek ve kısa yürüyüşler yapmak mümkün değilse, bacaklarda ödem meydana gelebilir.

Hamilelikte Kokulara Hassasiyet

 

Genellikle hamileliğin ilk aylarında kokulara karşı hassasiyette artış oluyor, bu da bulantı ve kusmayı artırıyor. Bu nedenle kokulardan uzak durulmasında fayda vardır. Yemek kokuları ve mümkün olduğunca ağır kokulardan uzak durulmalıdır. Bu dönem katı, kuru, yağsız yiyeceklerle idare etmeye çalışmalıdır. Taze meyve ve sebzeler yaz aylarında kolayca bulunabilecek en ideal besinlerdir. Protein desteği için et, süt, yoğurt unutulmamalıdır. Uzmanlara göre daha az sıklıkta ve daha az yemek yemek, hamilelikte mide rahatsızlığını azaltmaktadır.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu