Sağlık Haberleri

Makattan Sıvı Gelmesinin Nedenleri ve Tedavi Süreci

Makattan Sıvı Gelmesinin Nedenleri ve Tedavi Süreci

 

Aslında çok insanin aşırı da ciddiye almamış olduğu bir durumdur makattan sıvı gelme olayı. Çoğu insan tarafından hiç olarak kaideye alınmayan bir problem olsa da bu benzeri rahatsızlıklar esasta olabildiğince ciddiye alınması gerekmekte olan bir unsurdur. Bazı hususlarda ise makattan sıvının gelmesi daha değişik rahatsızlıkları de işaret edebilmektedir. Veya diğer rahatsızlıkların habercisi konumlarında da olabilirler. Günümüz çerçevesinde makattan sıvı gelmesi rahatsızlığına bakıldığında seyrek de olsa bu rahatsızlığın kendiliğinden geçtiği seyredilmiştir. Makattan gelen sıvının yine işaretleri arasında genelde sindirim sisteminde oluşmakta olan bazı sorunlar bulunmaktadır.

Sıvının En Büyük İşareti

Bağırsak rahatsızlıkları şeklinde de olabildiğince sık rastlanmakta olan bir rahatsızlık irritabl bağırsak sendromu şekilde bilinir. Bu rahatsızlığın en büyük işaretçisi ise makattan sıvı geliyor olmasıdır. Fakat çoğu durumlarda yalnızca sıvının gelmesi ile kendini göstermemekte olan bağırsak sorunları bünyemizde daha değişik biçimlerde, daha değişik eylemlerde kendilerini bizlere gösterebiliyorlar. Lakin örnek verecek olursak makattan sıvı gelmesi ile karın ağrısı, dışkıladıktan sonrasında rahatlamama hissi ve dışkı artışı da olabilir.

Makattan sıvı gelmesine neden olan irritabl bağırsak sorununun sebeplerinin arasında gerilim ve bazı enfeksiyonlar gelebilir. Makattan sıvı gelmesinde hekime başvurmanız gerekmekte olan zamandan bahsetmemiz gerekirse şayet sağlık probleminiz her geçen gün artıyor ise hastalar tarafınca mutlaka ehemmiyet arz edilmesi gerekmekte olan bir problem bulunabilir. Tabi ki de makattan sıvının gelmesi yalnızca yukarıya da bu rahatsızlığı işaret etmeyebilir ve aynı zamanda aşırı daha değişik rahatsızlıkları da işaret edebilmektedir.

Makattan Sıvı Gelmesinin Farklı Nedenleri

Makattan sıvı gelmesi ne gibi şeylere işaret eder diye devam edecek olursak rektum kanseri, anal fissür, kolon kanseri, crohn rahatsızlığı, kolon kanseri, ülseratif kolit benzeri bir sürü hastalığa işaret edebilir. Sözü geçen bu rahatsızlıklardan kaynaklı şekilde sıvı gelmesi bulunmaktadır ise kesinlikle bir hekime gözükmelisiniz. Lakin dışkınızda sıvının yanı sıra kanlı dışkı, yüksek ateş, sürekli olarak susama, idrar azalması benzeri belirtiler de bulunmaktadır ise mutlaka çekinmeden, utanmadan bir hekime başvurmalı ve kontrol edilmelisiniz. Bunun nedeni ise bu benzeri işaretler oldukça önemli bir rahatsızlığın işaretçisi bulunabilir.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu