advertorial

Salisilik Asit Nedir ve Ne İşe Yarar? Cilde Faydaları

Salisilik Asit Nedir ve Ne İşe Yarar? Cilde Faydaları

 

Bitkilerden elde edilen doğal bir bileşen olma özelliğine sahip salisilik asit, birçok farklı etki mekanizmasına sahiptir. Kullanımı oldukça yaygın olan salisilik asit özellikle akne tedavisindeki etkinliği ile ön plana çıkan bileşenler arasında yer alır. Cilt bakım rutinine dahil edilen ürünlerin farklı bileşenlere sahip içerikleri vardır. Etkili bir cilt bakım rutini oluşturmak aynı zamanda bilinçli bir cilt bakımı rutini oluşturmak ile aynı anlama gelir. Salisilik asit cilde faydaları ile ön plana çıkan bir bileşen olması sebebiyle cilt bakım ürünlerinde, özellikle de yağlı ve akneye eğilimli cilt bakım ürünlerinde, çok sık göze çarpar. Bu kadar sık kullanılması da akıllara “salisilik asit nedir?” sorusunun gelmesine neden olur.

 

Salisilik Asit Nedir?

 

Cilt bakım ürünlerinde salisilik asidin hangi özelliği ile ön plana çıktığı ve salisilik asit faydaları hakkında bilgilere geçmeden önce “salisilik asit nedir?” sorusunun cevaplanması gerekir. Salisilat adı verilen bir bileşen sınıfına aittir ve karmaşık bir yapıya sahiptir.

 

Cilt bakım ürünlerinde sıklıkla karşılaşılan iki asit sınıfı vardır. Bu sınıflar beta hidroksit asitler BHA’lar ve alfa hidroksit asitler AHA’lar olarak isimlendirilir. Salisilik asit bir beta hidroksit asittir. Alfa hidroksit asitlerde molekülün hidroksi kısmı bir karbon atomu ile ayrılır. Beta hidroksit asitlerde ise asit kısmından iki karbon atomu ile ayrılma vardır. Bu bilgiler oldukça karmaşık gelebilir ancak bu bilginin bizi götüreceği nokta, salisilik asidin cilt bakımında neden çok sık tercih edildiğini açıklamasıdır. Salisilik asidin bu yapısı daha fazla yağda çözünebilir olmasını sağladığı için önemlidir. Çünkü yağda çözünebilirlik bileşenin cilt gözeneklerin çok daha iyi nüfuz etmesine olanak sağlar.

 

Hem beta hem de alfa hidroksit asitler cildi eksolifiye etme yani ölü cilt hücrelerini giderme özelliğine sahiptir. AHA’lar suda çözünür BHA’lar ise yağda çözünür ve cilt söz konusu olduğu zaman yağda çözünen bileşenlerin çok daha iyi etki ettiği yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Yağda çözünen bileşenlerin cilde daha iyi etki etmesinin temelinde cildin lipit katmanlarına daha kolay nüfuz etmesi özelliği bulunur. Özetle yağda çözünen bileşenler suda çözünenlere kıyasla daha derin seviyede cilde nüfuz eder.

 

Salisilik Asit Ne İşe Yarar?

 

Salisilik asit nedir? sorusunun yanıtı bu bileşenin işlevleri konusunda çıkarımlar yapmaya yardımcı olsa da bileşenin nasıl çalıştığı ve ne tür etkileri olduğunu daha kapsamlı bir şekilde ele almak gerekir. “Salisilik asit ne işe yarar?” sorusunun yanıtı salisilik asit gözenekleri tıkayan cilt kalıntılarını çözer, antiinflamatuar işlevine sahiptir ve kırmızı, iltihaplı sivilcelerin ve püstüllerin (skuamöz epitelde oluşan irin dolu kesecikler) kaybolmasına yardımcı olur şeklinde verilebilir.

 

Salisilik Asit Cilde Faydaları

 

Salisilik asit her cilt tipi için gerekli durumlarda kullanılabilen bir bileşen olsa da özellikle yağlı ve/veya akneye meyilli cildi olanlar için oldukça faydalı bir bileşendir. Salisilik asidin cilde faydaları;

 

  • Gözenekelere derinlemesine nüfuz etme,
  • Ölü cilt hücrelerini gevşetme,
  • Tıkanmış gözenekleri temizleme,
  • Sebum salgısını azaltma,
  • Enflamasyonu ve kızarıklığı azaltma,
  • Sivilce ve komedonların parçalanmasına yardımcı olma şeklinde sıralanabilir.

 

Salisilik asit cilt görünümünü iyileştirir, lekeleri azaltır, siyah nokta ve sivilce oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Salisilik asit cilt için mükemmel gözenek temizleyici bileşen olarak da adlandırılmaktadır. Yağda çözünebilir olması cildin derinliklerine kolayca ilerlemesini sağlar. Fazla yağı ve ölü cilt hücrelerini parçalama yeteceği sayesinde etkili bir temizleyicidir.

 

Sivilce ve Akne Tedavisinde Salisilik Asit

 

Gözenekler ölü cilt hücreleri ve yağ ile tıkandığı zaman açık gözeneklerde siyah nokta, kapalı tıkanık gözeneklerde beyaz nokta veya sivilce oluşumları görülür. Bakteriler gözenekler içinde sıkıştıkları zaman iltihaplanmaya ve irin dolu sivilcelere neden olabilir. Salisilik asit akne ve sivilce tedavisinde tıkanmış gözenekleri açarak çalışır. Salisilik asit gözenekleri açmak için ölü hücreleri ve fazla yağı parçalar. Salisilik asit cilde faydaları ile oldukça değerli bir bileşen olsa da etkisinin düzenli kullanımda görüleceği unutulmamalıdır.

 

Salisilik Asit İçeren Besinler

 

Salisilik asidin etkileri düşünüldüğü zaman “salisilik asit nelerde bulunur?” sorusu sıkça sorulmaktadır. Salisilik asit içeren besinlerin sayısının oldukça fazla olduğunu söylemek mümkün. Salisilik asit içeren besinler arasında meyveler ve sebzeler oldukça fazladır. Elma, avokado, yaban mersini, hurma, kivi, şeftali, ahududu, incir, üzüm, erik, çilek, kiraz, greyfurt ve kuru erik gibi meyvelerin içerisinde salistik asit bulunur. Bunların yanı sıra karnabahar, mantar, turp, bakla, patlıcan, ıspanak, brokoli ve biber gibi sebzeler de salisilik asit içeren besinler arasında yer alırlar. Salisilik asit sadece meyve ve sebzelerde bulunmaz. Bazı kuru baharatlar karışımları, soslar, nane aromalı sakızlar, bira ve rom gibi farklı ürünlerde de bulunabilirler. Çam fıstığı, yer fıstığı, Antep fıstığı ve badem gibi kuruyemişlerde de salisilik asit bulunur.

 

Salisilik Asit Nasıl Kullanılır?

 

“Salisilik asit nasıl kullanılır?” sorusunun yanıtı, salisilik asit içeren cilt bakım ürününün formuna göre farklılık göstermektedir. Salisilik asit kullanımında dikkat edilmesi gereken en temel unsur ürünün kullanma talimatlarına harfiyen uyulmasının gereklilik olduğunun unutulmamasıdır. Daha önce hiç salisilik asit içeren serum ya da krem gibi bir ürün kullanılmadıysa ilk kullanımda ürünleri az miktarda kısıtlı bir bölgede denemek önerilir. Herhangi bir alerjik reaksiyon olmaması halinde kullanıma önerilen miktarda ve sıklıkta devam edilebilir. Salisilik asit serum, krem, solüsyon, temizleyici jel gibi farklı ürünlerin içerisinde bulunabilir. Bu nedenle her ürünün uygulama şeklinin ve sıklılığının farklılaşması normaldir. Tavsiye edilen uygulama yöntemine ve sıklığına uyum sağlanması ürünlerden elde edilecek sonuç açısından önemlidir.

 

Salisilik Asit İçeren Serum; Skinceuticals Blemish+Age Defense

 

25 yılı aşkın süredir cilt için değerli bileşenler üzerinde çalışmalar yapan SkinCeuticals, salisilik asit içeren serumu ile yağlı ve/veya akneye meyilli ciltlerin dengelenmesini sağlayarak etkili bir bakım rutini elde etmeye yardımcı oluyor. SkinCeuticals Blemish + Age Defense serum özellikle güneş ışınlarına maruz kalmaya bağlı yaşlanma olarak da bilinen foto yaşlanma karşıtı bakım yapma özelliğine sahiptir. İçeriğinde bulunan salisilik asit gözenekleri derinlemesine temizler ve aynı zamanda gözenek görünümünü azaltmaya yardımcı olur. Salisilik asit ile birlikte ciltteki fazla sebumu atmaya yardımcı olan dioik asit, sebum dengesini ayarlamaya katkı sağlar. Kaproloil salisilik asit olarak da bilinen LHA cildin daha aydınlık ve canlı bir görünüme sahip olmasına yardımcı olur. SkinCeuticals Blemish + Age Defense içeriğinde bulunan glikolik asit ve sitrik asit ise cilde pürüzsüzlük hissi verirken aynı zamanda kırışıklık görünümü azaltma etkisine sahiptir.

 

SkinCeuticals hem ürün geliştirme hem de test süreçlerinde yaptığı klinik çalışmalar ile güvenilir ürünlere imza atıyor. Güvenilirliği test edilmiş, etkisi ise klinik testler ile kanıtlanmış SkinCeuticals Blemish + Age Defense serum düzenli kullanımda 8 hafta içerisinde etkilerini göstermeye başlıyor. Yapılan klinik çalışmalar sonucunda 4 haftalık düzenli kullanımda kırışıklık ve ince çizgileri azaltan, 8 haftalık düzenli kullanım sonrasında ise cilt kusurlarını iyileştiren, iz görünümünü azaltan SkinCeuticals Blemish + Age Defense ile çok daha aydınlık ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak mümkün.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu