Sağlık Haberleri

SAÇ DÖKÜLMESİ

SAÇ DÖKÜLMESİ

Günümüzde Saç Dökülmesi hemen herkes de görülen bir problemdir. Bu problemin ortaya çıkması birçok sebepten kaynaklanabilir. Saç dökülesi gerek kadınlarda gerekte erkeklerde olsun rastlanılan bir problemdir. Bu problemi ortadan kaldırmak için her türlü yol denenir. Fakat saç dökülmesinin asıl sebebini bulup o konu üzerinde yoğunlaşmak daha sağlıklı bir sonuç almaya yardımcı olur. Bu sebepler vitamin eksikliği, demir eksikliği, stres, hormon bozukluğu gibi birçok nedenden dolayı olabilir. Günde 100-150 tel saç dökülmesi normal karşılanıyorken bu dökülmeler fazlalaşınca ve uzun süreli bir saç dökülmesi oluyorsa ciddi bir sorun olabilir. Saç dökülmesi; hormonal ve besinsel faktörler, genetik yatkınlık, ilaçlar, psikolojik sorunlar ve strese bağlı olarakta görülebilmektedir.

SAÇ DÖKÜLMELERİ NEDEN OLUR VETEDAVİ YÖNTEMLERİ

Saçlar Neden Dökülür? Herkes saçlarının neden döküldüğünü merak eder. Saç tellerinin bir yaşamı vardır. Bu saç telleri ortalama 4-6 yılyaşar daha sonra dinlenir ve dökülmeye başlar. Saçların böyle dökülmesi oldukça doğaldır. Bu miktardan daha fazla dökülme gözlenirse nedeni bulunması ve uygun tedavi yöntemi uygulanması gerekir. Saç dökülmeleri birçok nedenden kaynaklanmaktadır bunlar; genetik faktörler, deri problemleri, yanlış beslenme, vitamin eksikliği, hormonal sorunlar, iç hastalıkları ve ilaç kullanımı, doğum ve kimyasal tedavi, stres gibi sıralanır. Bu sorunların tedavisi için yapılması gereken şeyler beslenme düzenine dikkat etmek gerekir. Stresten uzak durulması gerekir uyku düzenine dikkat edilmesi gerekir. Alınması gereken vitaminlerin içerdiği besinleri tüketilmesi gerekir.

SAÇLARIN BEYAZLAMASI

Saç beyazlaması yaşlanmanın belirtisi olarak bilinir fakat saçlarda beyazlamaların tek belirtisi yaşlılık değildir. Çoğu zaman yaşlılarda gözlemlensede çocuklarda gençlerde ve orta yaşlılardada görünür. Peki ya Saçlar Neden Beyazlar?  İlk olarak yaşlılık söyleyebiliriz. Ani vuruk ve strese bağlı olarak saçlarda beyazlama olabilir. Genetik faktörler saç beyazlamada görülen faktörlerdendir. Ailenizde saç beyazlama sorunu varsa sizinde genç yaşta saçlarınız beyazlayabilir. Erken yaşlanma kalıtsal bir hastalıktır. Erken yaşta saç beyazlamada karşılaşılan sık sorunlardandır. Saç beyazlamanın görüldüğü nedenler; stres, sigara kullanımı, B12 vitamini eksikliği, hormonal bozukluk, güneşin v ışınları, yetersiz beslenme, ilaçların yan etkileri, alkol kullanımı gibi faktörlerde görülebilir.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu