Yaşam Tarzı

Az Uyku Şişmanlatıyor!

Az Uyku Şişmanlatıyor!

 

Bilim adamları tarafınca yapılan bir araştırma sonucunda günlük ortalama uyku süresi olan 8-7 saatin altında uyuyan bayanların özellikle de bel bölgelerinde aşırı yağlanmalar olduğunu ispat ettiler.  Uppsala Üniversitesi’nde Akciğer hastalıkları uzmanı olan Dr. Jenny başlında olduğu bu araştırma grubu, 50 yaş altında olan 8000 bayanların sağlık sorunları konusunda bilgi aldılar. Ağırlıkları ve boyları da ölçüldü. Bu araştırma sonucunda da 7 ile 7 saatten çok daha az uyuyan kadınların bel kısımlarında çok daha fazla yağ olduğu tespit edildi.

Bu araştırma sonuçlarına değinen Dr. Jenny gün içerisinde 5 saat uyuyan bir kadının bel kısmının 8 saat uyuyan bir kadına göre 5 santimetre daha kalın olduğunu tespit ettiğini belirtti.

Sağlık İçin Çok Büyük Bir Risk

7 ile 8 saatten çok daha az uyuyan bayanların bel bölgeleri kalınlığının 88.8 santimetreye kadar çıkabildiğini gören Dr. Jenny bunun da sağlık için çok önemli riskler teşkil ettiğini, bel kısmında normal sınırların üstünde yağlanma olan bireylerde diyabet ve kardiyovasküler sağlık problemlerinin görülme sıklıklarının çok daha fazla olduğunu belirtti.

Çok Fazla Uyku Zarar!

Çok daha az uyuyan kişilerin bel bölgelerinde hangi sebeple yağlanma olduğuna dair ise herhangi bir açıklama yapılmadığına değinen Dr. Jenny birinci sebebinin kortizol ve büyüme hormonu salgı miktarının aşırı etkilenmesi diğer sebebin ise yemek yemeye çok daha fazla vakit harcanıyor olmasından dolayı olduğunu belirtti.  Ayrıca bu durumun sadece büyük bireyleri de ilgilendirmiyor. Daha genç bireylerin de başında olan bu sağlık sorununa çözüm ise sadece uyumaktan geliyor. Ayrıca 8 saatten fazla yapılan uykunun da beli inceltmediği bir gerçektir. Aşırı fazla uyuyan bireylerde de ciltlerinde solukluk ve zamanla ciltte yıpranmalar kaydedildiği hatta vücudun bazı bölgelerinde şişmelerinde olduğu kaydedildi.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu