Pratik Bilgiler

Evdeki Balık Kokusunu Hemen Yok Etmenin Yöntemi 

Evdeki Balık Kokusunu Hemen Yok Etmenin Yöntemi 

 

Kış aylarında faydası ile bilinen ve oldukça sevilen balık türleri, evde pişirildiği vakitte istenmeyen kokulara sebebiyet verebiliyor. Hem rahat bir şekilde balık yiyerek hem de aynı zamanda kokusunu hemen gidermek için birkaç yöntem de bulunuyor. Balık pişirildikten sonra pişirilen tavanın ve ocağın silinmesi balık kokusunun giderilmesi açısından yeterli olmuyor.

Zira balık pişerken etrafa yayılan buhar ve duman, kokusunun daha fazla dağılmasına ve yayılmasına neden oluyor. Balık kokusunu tamamen eşyalara silmeden önce gidermek için dikkat edilmesi gereken birkaç püf noktası sayesinde, koku tamamen giderilebiliyor.

Yumuşatıcı Kaynatmak 

Ağır bir kokusu olan balık pişirilip yendikten hemen sonra, ocağın üzerinde küçük bir cezveye yumuşatıcı koyarak kaynatmak balık kokusunu bastıracaktır. Cezveye koyulan yumuşatıcının üzerine birazcık su eklenir. Sonrasında 5-10 dakika kadar kaynatmak balık kokusunun tamamen giderilmesi için yeterli olacaktır. Bu arada yumuşatıcının markası ya da kokusunun ne olduğunun pek bir önemi olmaz.

Kullandığınız herhangi bir yumuşatıcıyı kaynatarak bu işlemi uygulamak balık kokusunun giderilmesinde faydalı olacaktır. Bu işlemi uygulamak için kullanmadığınız bir cezveye yumuşatıcı dökmek sağlığınız açısından herhangi bir tehdit oluşturmaz. Şayet böyle bir malzeme yoksa cezvenin iyice yıkanması daha sonra yumuşatıcı kokusu giderildikten sonra kullanılması yerinde olur.

Sevilen Kahve Kokusu 

Balık kokusunu gidermenin bir diğer yöntemi ise, herkesin çok sevdiği bir koku olan kahve kaynatmaktır. Kahve Türk kahvesi ya da dibek gibi sevdiğiniz çeşitler arasından tercih edilebilir. Cezve içerisine dolu dolu 3 tatlı kaşığı kahve konulduktan sonra bir çay bardağı kadar suyu da ilave ederek 15-20 dakika kaynatmanız kahve kokusunu bastırmak için yetecektir. Burada önemli olan kahvenin yoğun olmasıdır. Eğer kahve yerine suyu fazla koyarsanız balık kokusunun üzerini kapatmaz ve istenen sonuca ulaşılmaz.

Lavantanın Kötü Kokulara Faydası 

Doğal yöntemlerle balık kokusunu bastırmak istiyorsanız, yine uygun bir çelik kap içerisine lavanta koyarak kaynatmanız da balık kokusunu bastırmak adına faydalı olacaktır. Hemen hemen herkes tarafından beğenilen lavanta kokusu hafif su ile karıştırıldığında ortama hoş bir iz bırakır.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu