Hamilelik Dönemi

Normal Doğumdan Sonra Rahim Kaç Günde Kendini Toplar  

Normal Doğumdan Sonra Rahim Kaç Günde Kendini Toplar  

En güzel duygudur belki de annelik duygusu. Bebeğinizi kucağınıza almak için 9 ay beklediniz. İster normal ister sezaryen doğum ile olsun bebeğinizin kokusunu duyduğunuz an hiç bir ana değişilmez. Bebeğiniz 9 ay boyunca karnınızda beslenir, büyür ve gelişimini tamamlar. Karnınızın büyümesi ile hareketleri belirginleşir.

Siz bebeğinizin hareketlerini her hissettiğinizde onunla konuşur, hatta şarkı söyler ve geleceği anı beklersiniz. Bebeğiniz doğduğunda ise karnınız biraz daha büyük kalabilir. Tabi ki korkmayın. Özellikle normal doğumda açılmaya başlayan rahmin toplanması zaman alabilir. Peki, Normal doğumdan sonra rahim kaç günde kendini toplar  bir bakalım isterseniz.

Normal Doğum Süreci Nasıl Başlar?

Normal doğum genellikle gebeliğin 39 ile 40. Haftası arasında başlar. Normal doğum yapmak isteyen anne adayları genelde sancı ve suyun gelmesi ile başlayan doğum sürecinden korkabilir. Normal doğum genellikle ilk doğumda 14-15 saat arası sürer. İkinci ve üçüncü doğumlarda bu süre kısalır. Fakat daha kısa süren doğumlar da vardır.

Normal doğumdan sonra rahim kaç günde kendini toplar  diye sorduğumuzda bu genelde 6 ile 8 hafta arasındadır. Bebeğin doğumu ile başlayan hormonsal değişiklikler rahmin kasılmasını sağlayıp, rahmin daralıp eski haline dönmesine olanak sağlar. Zamanla göbek inecek, çatlaklar azalmaya başlayacaktır. Normal doğum ile vücut kendini daha kısa sürede toparlayabilir.

Normal Doğum Sonrası Toparlanmak İçin Bunları Deneyin…

Normal doğumdan sonra rahim kaç günde kendini toplar  sorusunun cevabını aslında kendi yöntemlerimizle kısaltabiliriz. Örneğin bu süreç emzirme ve egzersiz ile daha da kısalabilir. Emzirme annelere kalori yaktırdığı gibi rahmin kasılmasını ve daralmasına da neden olur. Vücudun toplanma süresini arttırır.

Egzersizler vücutta yağ yakımını sağladığı gibi aynı zaman da vücudun rahatlaması ve eski haline gelmesi adına önemlidir. İlk dönemlerde egzersiz yapmak biraz zor olabilir fakat bebeğin düzeni oturmaya başladıkça yavaş tempolu egzersizler yapılabilir. Bu sayede rahim ve vücut zamanla sağlıklı bir şekilde kendini toplayacaktır. Bu süreci zamana bırakmalı, hafif ve dengeli beslenme, egzersiz ile vücudunuzda zamanla toparlayacaktır.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu