Güzellik Sırları

Evde Bitkisel Saç Bakımı Yöntemleri

Evde Bitkisel Saç Bakımı Yöntemleri

 

Saç bakımı yapıyorken mutlaka öğrenmeniz gereken kurallar, tüyolar, metotlar vardır. Bunları uyguladığınız takdir de gerçek anlamda saçlarını çok daha kaliteli olacaktır ve yine gerçek anlamda saç bakımınızı gerçekleştirmiş olursunuz.

İlk kural ise şampuanınızı direk uygulamamalısınız. Aslında marketlerden almış olduğunuz ünlü, kaliteli şampuanlar saçlarımıza oldukça ağır gelmektedir Bu şampuanların kullanımlarını biraz seyreltmek gerekir.

Şampuanınızı iki ayrı şişeye bölün ve her ikisine de su doldurun. Yani yarısına su ekleyerek tamamlayın. Bu sayede su ile seyreltilmiş şampuan elde etmiş olursunuz. Bu şampuanları rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca ekonomik olarak da tasarruf sağlamış olursunuz.

Evde Doğal Protein Bakımı

Eğer istiyorsanız saçlarınıza yine evinizde rahatlıkla hazırlayabileceğiniz protein yöntemini yapabilirsiniz. Bu yöntem beraberinde güzellik salonlarında yüksek ücretler ödemezsiniz. Çünkü güzellik salonlarında da protein bakımları uygulanmaktadır. Malzemeler;

 • Bir tatlı kaşığı limon suyu
 • Üç adet yumurta

 

 1. Bu malzemeleri karıştırıyorsunuz ve güzel bir şekilde çırpıyorsunuz.
 2. Sonrasında temiz ve kurumuş olan saçlarınıza bu formülü uygulayacaksınız.
 3. Formül saçlarınızda 10 dakika kalmalı ve saçlarınızı sonrasında soğuk su ile yıkayın.

Bu bakımın faydalarına gelirsek; zarar gören saç tellerinize özel bir bakım yapmış olursunuz. Saçlarınız güçlenir. Ayrıca saçınızda yani saç tellerinizde protein olacağından dolayı saçlarınız daha dolgun, hacimli görünürler.

Şekillendirme Sonrası Bozulmaları Önlemek

Saçlarınızı şekillendirdikten sonra saçınıza bir bone örtmelisiniz. Arkasından elbisenizi giyebilirsiniz. Bu sayede şekillendirmiş olduğunuz saçlarınız bozulmayacaktır.

Yine kendi evinizde şekillendiricinizi hazırlayabilirsiniz. Kendi losyonunuz olacak ve doğal olacak. Bunun için malzemeler;

 • Bir çay kaşığı jelatin
 • İki bardak sıcak su

Bu malzemelerimizi karıştırın ve saçınıza ılık olarak uygulayın. Uygulama işlemini bir sprey kutusu içerisine koyarak sprey ile de yapabilirsiniz.

Yine saçlarınıza oldukça güzel bir bakım tavsiyemiz var.

 1. Saçlarınızı nemlendirin.
 2. Sonrasında temiz havlı ile saçları sarın.
 3. Saçlarınız kuruduktan sonra bir bebek yağı ile saç diplerinize dairesel masajlar yapın.
 4. Arkasından sıcak kurutucu makinesi ile saçlarınızı kurutabilirsiniz.
 5. Sonrasında saçlarınızı şampuan ile yıkayın.

Bu işlemleri uyguladıktan sonra saçlarınız daha güçlü ve daha enerjik olacaklar.

Yıpranmış Saçlara Özel

Yine yıpranmış saçlara özel bakımımızı da zeytinyağı ile yapabiliriz. Saçlarınızın yapısı yağlı veya kuru olsa dahi herhangi bir sorun olmayacaktır.

 • Saçlarınıza pamuk ile zeytinyağını uygulayın.
 • Pamuğa zeytinyağı damlattıktan sonra saç diplerinize uygulayacaksınız.
 • Sonrasında saçlarınızı ılık su ile güzel bir şekilde yıkayın.

Arkasından saç kurutma makinesini ılık ayarda saçlarınızı kurutabilirsiniz.

Yine saçlarınızın oldukça kaliteli olmasını istiyorsanız mutlaka düzenli ve dengeli beslenmelisiniz. Ihlamur çayı ile saçlarınıza bakım masajı yapabilirsiniz. Buradaki amaç saç diplerinize güzel bir masaj uygulayarak saçlarınızın daha canlı bir hal almasını sağlamaktır. Bu bakım masajından sonra saçlarınız daha canlı olacaktır. Çünkü saç derinizde kan akışı daha hızlı olur.

Bir diğer tavsiyemiz de saç kurutma makinenizi hiçbir zaman sıcak ayarda kullanmayın. Hep ılık veya soğuk ayarda saçlarınızı kurutun. Yoksa saçlarınız kolay bir şekilde yıpranacak ve oldukça kolay kuruyacaktır. Kış mevsiminde olsanız dahi saçlarınıza aşırı sıcak uygulamamaya çalışın. Yoksa çeşitli şampuanların, saçlarınızı oldukça parlak göstermelerine aldanırsınız ancak saçlarınız içten içe çürürler.

Yine saçlarınıza yumurta, zeytinyağı, limon ve vitamin kürleri gibi işlemleri uygulayabilirsiniz. Çünkü bunlar doğal işlemlerdir. Ancak her uygulama arasında en az iki hafta olmalıdır yoksa her biri birbirini etkileyecektir ve saçlarınız yorulacaktır. Yorulan saçlarda kolay kırılırlar ve koparak dökülebilirler.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu