Hamilelik Dönemi

Hafta Hafta Hamilelik Hesaplama

Hafta Hafta Hamilelik Hesaplama

 

Haftalara göre gebelik hesaplama sürecinde farklı yöntemler tercih edilebilir. Ancak hangi yöntem seçilirse seçilsin hamile kadınların göz önünde bulundurması gereken bir tarih vardır. Gebelik hesaplarken temel alınan tarih son adet döneminin ilk günüdür. Bu sayede doğum hesaplama işlemleri de başarılı sonuç gösterir. Hafta hafta hamilelik hesaplama sürecinde kadınların bilmesi gereken hesaplama yöntemleri birden fazladır.

Hamilelik Hesaplama Cetveli

Gebelik hesaplama cetveli sayesinde bebeğin hangi gelişme evresinde görülebilir. Bir bebek anne karnında ortalama 36-40 hafta kalmakta ve 9 ay sonunda doğum gerçekleşmektedir. Uzmanlar 9 aylık ve yaklaşık 40 haftalık bu süreci 3 trimester dönemine ayırmaktadır. Trimester dönemlerine göre hamilelik haftaları şu şekilde sıralanır:

  • Trimester dönemi 1 – 13 haftalar arasıdır.
  • trimester dönemi 14 – 26 haftalar arasıdır.
  • ve son trimester dönemi ise 27 – 40 haftalar arasındadır.

Gebelik hesaplama işlemlerinde şu anki tarihten son adet döneminin ilk günü çıkarılır ve sonuç 7’ye bölünerek hamilelik hesaplanabilir. Gebelik haftasını hesaplamak için bugünden sonra adet tarihi çıkarıp sonucu 7’ye bölmek yeterlidir. Örneğin bu şekilde çıkan sonuç 8 ise, anne adayı hamileliğin 8. haftasındadır denilebilir.

Doğum Hesaplama Nasıl Yapılır?

Bebek doğum hesaplama sürecinde uygulanan yöntemler farklıdır. İki farklı şekilde bebeğin muhtemel doğum tarihi öğrenilebilir. Bunlardan ilki son adet döneminin ilk gününden itibaren 280 gün saymaktır. İkinci yöntemde ise son adet döneminin ilk gününden 3 ay geriye gidip çıkan sonuca 7 eklemek yeterlidir. Bu şekilde hafta hafta gebelik ve bebeğin doğum tarihi hesaplanabilmektedir. Ancak kadın doğum uzmanları hamilelik hesaplama işlemlerinde döllenme yani cinsel ilişki tarihi yerine son adet döneminin ilk gününü baz alınması gerektiğin söylemektedir.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu