Hamilelik Dönemi

Hamilelik Dönemi Uyku Neden Olur Ne Yapılmalı  

Hamilelik Dönemi Uyku Neden Olur Ne Yapılmalı  

 

Uyku her insan için vazgeçilmez bir ihtiyaçtır. Hem bedenin hem de beynin dingin kalması, enerji toplaması açısından uykunun önemi büyüktür. Bazı etkenler uykusuzluğu arttırırken, bazı durumlarda da aşırı uyuma eğilimi görülebilir. Özellikle depresyon ve bazı hastalıklar aşırı uykuya neden olabildiği gibi vücudun dengesini değiştiren başka bir durum da tabi ki hamileliktir.

Hamilelik üç trimester dönem olarak adlandırılır. İlk 3 ay birinci trimester, ikinci 3 ay ikinci trimester ve son 3 ay ise üçüncü trimesterdir. Hamilelik dönemi uyku neden olur ne yapılmalı  sorusuna geldiğimizde öncelikle ilk 3 ayda hamilelikte aşırı uyku sorunu olabileceğini aklımızdan çıkarmamamız gerekir.

Hamilelikte Hangi Dönem Aşırı Uyuma İle Karşılaşılır?

Hamilelik dönemi uyku neden olur ne yapılmalı  dediğimizde öncelikle hamilelik ile birlikte bütün hormonlarımızın değiştiğini bilmemiz gerekir. Gebeliğin ilk haftalarında ortaya çıkan uykuya eğilip hormonların değişmesi ve vücudun hamileliğe alışması ile doğru orantılıdır. İkinci trimesterde bu sorun ortadan kalkarken hamleliğin son 3 ayında tekrar ortaya çıkabilir.

Son haftalarda daha çok ortaya çıkması size bir uyarıdır. Bedeninize ve kendinize dikkat etmeniz gerektiğini ve bol dinlenme ihtiyacınız olduğunun bir göstergesidir. Sadece vücuttaki hormonal değişiklikler değil fiziksel ve duygusal değişiklikler de uyku eğilimine neden olabilir. Aşırı uyku eğilimi hamilelikte çok sık rastlanan bir durumdur.

Hamilelikte Aşırı Uyku İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir? 

Hamilelik dönemi uyku neden olur ne yapılmalı  diye kendinize soruyor olabilirsiniz. Öncelikle bu durumun geçici ve normal olduğunu bilin ve endişelenmeyin. Zaman geçtikçe uykuya eğilim azalacak, vücudunuz hamileliğe uyum sağlamaya başlayacaktır. Vücut sürekli büyüyen bedeni ve plasentayı desteklediğinden uyku eğilimi fazladır.

Bu durumlarda önce sakin olun. Bunun hamileliğin gerektirdiği normal bir durum olduğunu bilin. Fırsat buldukça bol bol dinlenin, gün içerisinde kısa kısa şekerlemeler yapın. Aşırı uyku ve hareketsizlikten kaçınmak için ağır, yağlı yiyeceklerden uzak durun. Mutlaka protein ve kalsiyumu eksik etmeyin. Doktorunuz sizi almanız gereken vitamin ve mineraller açısından bilgilendirecek ve size uygun bir diyet listesi hazırlayacaktır.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu