Hamilelik Dönemi

Gebelikte Cinsel Yaşam Üzerine Kadınlara İpuçları 

Gebelikte Cinsel Yaşam Üzerine Kadınlara İpuçları 

 

Anne adayının gebe olduğunu öğrenmesi ile birtakım telaş içine girer. Bu telaşlarından birisi de hiç şüphesiz partneri ile cinsel yaşamıdır. Gebe kalınması ile partnerinden uzak durmaya başlar. Ama aksine normal bir gebelik seyrediyorsa kaçınmaya gerek yoktur. Bazı gebeliklerde kanama, düşük riski, annede görülen yüksek enfeksiyon, plasentanın çok aşağıda olması gibi durumlarda doktorunuza danışarak bir süre normal durum gösterene kadar ara vermelisiniz.

Hormonal Değişimlere Bağlı Olarak Cinsel Yaşam 

Gebelikte vücutta değişim olduğu kadar hormonlarda da değişim olur. Annenin duygusal davranma seviyesi en üst seviyeye ulaşmıştır. Bu durumda partneri tarafından kabul edilmemesi, kendini hoş görmeme gibi birtakım takıntı içine girer. Hormonal değişimlere bağlı olarak bazı gebelerde cinsel istek daha fazla olur. Partneri ise zarar vereceği durumunu düşünerek korkar. Bu görüş tamamen yanlıştır. Her insan nasıl farklı ise her gebenin de hamilelik durumu farklı seyreder. Bu durumu eş göz önünde bulundurarak daha ılımlı yaklaşmalıdır. Gebenin ne kadar önemli biri olduğunu hissettirmelidir.

Gebelikte Cinselliğin Normal Doğuma Etkisi Nasıldır? 

Gebeliğin başında anneyi nasıl bir telaş sarmışsa doğuma yakında aynı telaş yaşanır. Uzmanlara göre son dönemlerde yaşanan cinsel yaşam bebeğin geldiği kanalın bir nevi açılmasını sağlayacaktır. Bu da normal doğum şansını arttıracak, annenin doğum süresini biraz da olsa kısaltacaktır.  Ama şunu da unutmamak gerekir ki özellikle son dönemde, doğuma yakın korunmak en iyi yöntemdir. Çünkü bebeğin doğumdan sonra daha temiz olmasını sağlayacaktır.

Gebeye Cinsel Yaşamın Faydaları 

Gebenin mutlu olması hem bebek hem de anne adayı için herkesin istediği durumdur. Anne adayı da bu mutluluğu ilk olarak partnerinde arar. Partneri ile yaşadığı cinsel yaşamı doğumu, mutluluğu, bebek üzerinde etkileri olacaktır. Bebekte bu durumda daha sağlıklı olacaktır. Gebenin cinsel yaşamı doğuma yakın kasılmalarında faydası olacaktır. Gebenin ruh hali yönünden pozitif katkı sağlayacaktır. Annenin ruh hali daha sağlam olacaktır. Tüm bu durumları düşünecek olursak tabi ki de her şeyden önce uzman doktorunuza danışarak onay aldığımız takdirde hareket etmeliyiz.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu