Lezzetli Tarifler

Pratik Cezerye Tatlısı

Pratik Cezerye Tatlısı

Çocuklarınız için evde bulunan basit malzemeler ile 30 dk gibi kısa bir sürede hazırlanabilecek, hem kolay hemde çok sağlıklı bir tatlıdır. Pratik cezerye tatlısı sadece çocuklar için değil, hanımların ikram olarakta sunabileceği lezzetli bir tatlı türüdür. İçerisinde bulunan malzemeler tatlı olduğu için dilenirse şeker azaltılabilir. Enerji veren bir tatlıdır. Malzemeleri kolay bulunan, pratik olan bu tatlı hem besleyicidir hemde az maliyetlidir.

Malzeme Listesi

  • Bir kilo havuç
  • 1 Su bardağı toz şeker
  • 1 Su bardağı dövülmüş ceviz içi
  • 2 Yemek kaşığı tereyağı
  • 1 Paket petibör bisküvi
  • 1 Çay kaşığı tarçın
  • 1 Kase Hindistan cevizi

Hazırlanışı

Hazırlama süresi yaklaşık 30 dk’ dır. Öncelikle havuçları yıkayıp rendelenir. Geniş bir tencerenin içine tereyağ konularak eritilir. Rendelenmiş havuçları, toz şekeri, tarçın ve ceviz içini ekleyip kısık ateşte suyunu çekene kadar ara ara karıştırılarak kavrulur. Kavrulan malzeme suyunu çektikten sonra ocağın altı kapatılır ve soğumaya bırakılır.

Başka derin bir kapta petibör bisküviler parçalanarak ufalanır. Kavrulmuş olan havuçlu karışımı ufalanmış petibör bisküvilerin içine ilave edilerek yumuşak bir hal alıncaya kadar yoğurulur. Dikdörtgen bir kabın içerisine streç yerleştirilir. Hazırlanan karışım streç kaplı dikdörtgen kabın içerisine konulur.

Üzeri streç ile kapatılarak ister rulo şeklinde ister dikdörtgen halini aldırılan karışım buzdolabında 2 saat bekletilir. 2 saatin sonunda katılaşmış olan karışımı buzdolabından çıkararak üzerinde kaplı olan streçten ayrılır. Ardından dilim dilim kesilmiş olan karışımın her dilimi hindistan cevizi kasesinde hindistan cevizine bulanır.

Servis Önerisi

Oda sıcaklığında 15 dk bekletildikten sonra servis edilir. Ancak karışım hazırlandıktan sonra buzdolabında bekletilmeden karışımdan koparılan ceviz büyüklüğündeki parçaların elde yuvarlanıp hindistan cevizine bulanarakta ılık olarakta servis edilebilir.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu